Cum să sintetizați metilfenidatul din acidul Ritalin

Bună ziua, este prima dată când postez acolo.Îmi cer scuze dacă nu este corect.Recent, am primit niște acid Ritalin și vreau să fac metilfenidat să nu folosesc HCl pentru că nu îl pot obține direct.Poate cineva să mă ajute?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Trebuie să efectuați o reacție de esterificare cu metanol, care se realizează de obicei cu acid sulfuric ca catalizator, dar am încredere că veți găsi scrierea pregătitoare pe aici. Dacă puteți face rost de acid sulfuric, veți putea obține și HCl.
 

untryrgos

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 19, 2024
Messages
17
Reaction score
11
Points
3
Pot utiliza acidul fosforic?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Cel mai probabil da, dar sulfuricul concentrat are mult mai puțină apă în el și esterificarea este o reacție de echilibru în care apa rezultată din reacția alcoolului cu acidul ritalinic are, de asemenea, puterea de a hidroliza aceeași legătură. Acest lucru se realizează în mod convențional prin utilizarea unui exces mare de alcool care poate servi drept solvent sau, cu alte cuvinte, mediu al reacției. Ceea ce vreau să spun este că randamentul va fi cu siguranță afectat.


Am încredere în autorul acestui topic, este un chimist competent.
 

untryrgos

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 19, 2024
Messages
17
Reaction score
11
Points
3
Bine, mulțumesc foarte mult!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Procedura din link începe cu un substrat diferit de acidul ritalinic, dar trebuie doar să verificați comentariile și veți obține mai multe informații.
 
Top