Cum se extrag cristalele de iod dintr-o soluție de povidonă iodată?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
13
Points
3
Hei! Cum se extrage iodul dintr-o soluție de iod povidonă 11%?
Am urmat ghidul pentru extragerea iodului dintr-o soluție alcoolică folosind o placă de polietilenă și apă, dar nu prea a funcționat.
Am hidroxid de sodiu, dar, din păcate, nu am acid hcl și nici peroxid de hidrogen pe care să le încerc. Există alte metode pe care le pot încerca? Vreau să folosesc iodul pentru sinteza metanului cu fosfor roșu.
Apreciez orice ajutor!
Salutări
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
177
Reaction score
63
Points
28
Deals
7
Aș încerca să îl separ prin DCM și să scurg stratul inferior și să văd ce se va întâmpla :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
219
Reaction score
146
Points
43
Exista o metodă prin care Fester capta iodul liber în toluen sau în nafta de petrol. A făcut acest lucru cu hipofosfat de sodiu, sau acid hipofos, dar cred că va funcționa și cu RP în apă. Deci, oricum, adăugați soluția de iod din toluen la RP în apă, în mod ideal aveți un agitator magnetic și, în cele din urmă, iodul din toluen reacționează cu RP și creează o soluție de HI în H2O, care va trebui să fie filtrată și separată de restul, sau, cel mai probabil și mai bine, distilată. Vă puteți da seama când iodul a fost reacționat/utilizat complet atunci când toluenul trece de la culoarea violet a iodului la o culoare clară a solventului.

Trebuie ca iodul să precipite într-o anumită măsură, cred, înainte de a-l putea capta în soluție. Așa că nu știu dacă va funcționa fără HCl sau H2O2. Hidroxidul de sodiu este utilizat în soluția de povidonă iodată pentru a activa și a separa tot gak-ul care se acumulează.
Nu am nicio idee ce ar putea înlocui acidul HCl și peroxidul de hidrogen. Nu prea înțeleg cum funcționează, știu doar cum să o fac.
Mult noroc! o7
 
Top