Question Întrebare despre acetilarea FC

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Mă gândesc la crearea unor catinone dublu substituite și la biotestarea lor pentru prima dată în hystroy.

Ce am comandat :

1. 4Clorotoulen
2. 3Clorotoulen

Sper ca unul dintre acestea, după acetilare, să producă 4Chloro3Methylpropiophenone și celălalt 4Methyl4Chloropropiophenone, dacă cineva îmi poate spune cu siguranță, mă voi bucura.

Am câteva kilograme de AlCl3 și un litru de clorură propionică pe care le voi folosi în experiment. Nu-mi amintesc când, în urma unui FC, clorura propionică și AlCl3 formează un complex la care, atunci când benzenul aromatic este adăugat încet, se formează cetona sau greșesc? Voi fi fericit dacă cineva cu cunoștințe răspunde la întrebare sau va trebui să cercetez totul de unul singur ca întotdeauna ...

Când voi primi comanda, voi documenta sinteza ( obiectivul sintezei : 3Chloro4MethylMethcathinone și 4Chloro3MethylMethcathinone.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
282
Points
63
Vorbiți despre ACILAREA Friedel-Crafts, acetilarea implică atașarea doar a grupului acetil, ceea ce nu este ceea ce doriți. Produsul de acilare cu clorură de propioNYL (clorură de acid propionic) și tolueni halogenați nu este la fel de ușor de prezis ca pentru toluenul singur. Halogenii au, de asemenea, un efect asupra locului în care gruparea acil se atașează la inelul benzenic. Cercetați mai mult și încercați reacția întotdeauna la scară mică.
 

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Mulțumesc pentru răspuns, știați că dacă folosesc grignard pentru a produce cetona voi ajunge la structura aromatică preferată?
 
Top