Extragerea morfinei din pastile

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Bună ziua, vreau să extrag morfină din pastile. Am citit mult în acest forum și am urmărit videoclipul pentru extracția cu apă rece care ar trebui să se potrivească pentru morfină la. Dar nu sunt sigur dacă este cel mai bun mod, dacă ați pierdut 20 la sută din produs. Are cineva o modalitate mai bună de a o face? Cum funcționează atunci când o recristalizez cu etanole sau polietilenglicol?
 

m924

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 28, 2022
Messages
29
Reaction score
17
Points
8
Nu vă așteptați niciodată la o extracție de 100%, nu aș spune că un randament de 80% este atât de rău.

Din păcate, nu vă pot ajuta cu alegerea solvenților, deoarece nu știu prea multe despre ei, dar mult noroc!
 

blueballedbilliy

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2022
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Acest lucru reiese din experiența mea personală.

Depinde foarte mult de producătorul pastilei, trebuie să căutați numărul ndc și să aflați exact care sunt ingredientele.

Apa este cel mai bun solvent pentru morfină, urmată de alcool. Trebuie să verificați dacă fiecare ingredient din pastilă poate fi dizolvat cu solventul pe care îl alegeți.

Aproape fiecare pastilă va avea materiale de umplutură, lianți și excipienți care vor fi dizolvați cu sarea de morfină. Cele mai frecvente sunt hipromeloza, celuloza microcristalină și lactoza, care vor fi extrase cu morfina.

Cea mai bună cale de extracție este extracția cu apă rece, dar aceasta funcționează numai cu anumite mărci. Altele se vor gelifica excesiv din cauza conținutului de hpmc și nu se vor filtra. Aceste tipuri necesită o pregătire excesivă și necesită o dizolvare completă în condiții acide apoase timp de 12-24 de ore înainte de a încerca izolarea morfinei.

Izolarea morfinei este la fel de simplă ca ridicarea ph-ului la 9-11 pentru a precipita baza și apoi extracția prin decantare, filtrare și spălare a precipitatului.

În ceea ce privește purificarea extractului brut, metoda manuală este recristalizarea în etanol anhidru. Nu am încercat personal această metodă.

Trebuie să recunosc că nu prea merită efortul, cu excepția cazului în care aveți multe pastile și răbdare. Cu toate acestea, metoda simplei extracții cu apă rece va scăpa de o mulțime de ingrediente inerte și apoi trecerea soluției printr-un filtru cu roți de 0,22um, pentru injectarea sulfatului de morfină este utilă în scopul reducerii riscurilor
 

blueballedbilliy

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2022
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
De asemenea, pentru filtrare este de mare ajutor să aveți un vid bun, nu o pompă rotativă cu palete (cu excepția cazului în care aveți o capcană frigorifică), ci o pompă cu membrană, deoarece va aspira o mulțime de vapori de apă.
 

blueballedbilliy

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2022
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
NH4OH ar trebui utilizat deoarece o picătură va precipita imediat baza de morfină fără a fi nevoie să monitorizați ph-ul, altfel utilizați carbonat de sodiu sau soluții diluate de hidroxid de sodiu și monitorizați ph-ul cu hârtie de turnesol, va începe să devină alb lăptos atunci când începe să precipite și se prăbușește și este mai bine dacă se agită atunci când se face acest lucru timp de 15 minute, lăsați să stea acoperit într-un frigider pentru ca restul morfinei să se prăbușească timp de 30 de minute și apoi la congelator pentru un pic fără a lăsa să înghețe. O centrifugă ieftină va fi, de asemenea, utilă în această etapă.

De asemenea, am vrut să menționez în timp ce cel mai simplu mod de purificare ar fi recristalizarea , și apoi ați putea testa greutatea și punctul de topire pentru puritate.

O altă modalitate ar fi utilizarea cromatografiei lichide lichide și verificarea cu tlc.
Acest lucru ar oferi cea mai mare puritate, dar necesită un pic de cunoștințe în chimie analitică. Cred că eluentul pentru baza de morfină este o soluție de acid acetic 1%. Poate că cineva ar putea elucida mai bine partea cu cromatografia.

Cele mai bune informații în acest domeniu sunt disponibile public în lucrări online de chimie analitică, chimie judiciară, toxicologie și chimie de aplicare a legii.

O altă notă,. Eu folosesc apă rece ca gheața pentru extracție. Zdrobesc pastilele cât se poate de fin cu mortarul și pisălogul și le pun într-un recipient precum o sticlă goală de rețetă. Adaug apoi o cantitate minimă de apă, de exemplu 20 ml pentru 5 pastile, și agit energic timp de 10 secunde, apoi filtrez rapid sub vid cu o pâlnie Buchner standard și hârtie de filtru. Apoi spăl de două ori cu 10 ml de apă cu gheață. Acest lucru minimizează cantitatea de gel. Veți obține astfel un extract lichid clar din care ar trebui să puteți precipita imediat baza de morfină.
 
Top