Question Forare prin Borosicilicateglas 3.3

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună ziua,

Deci, întrebarea mea este, are cineva cunoștințe practiacal de foraj gaura în Borosilicateglas 3.3 cu fie o carbură de tungssten sau diamant burghiu?

Mă uit la dimensiunile de între 20 / 35mm în diametru.

Motivul este că practic toate pâlniile separatoare 10.000 sunt epuizate, singurele disponibile sunt de la Duran etc. și ajung la 500$ fără transport.

Așa că m-am gândit, de ce să nu construiesc eu unul.

Un balon de 10 000 l cu fundul rotund și gâtul 40/45, un reductor 40/45 - 29/32 și un robinet de 29/32, folosesc un expoxyglue bidirecțional rezistent la acetonă și alți precursori puternici similari și fac o gaură pe fundul balonului, ET VOILA! Pâlnie de separare pentru mai puțin de 60$
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
În primul rând, șansele ca pâlnia dvs. de separare modificată să se spargă la prima utilizare după o astfel de "modificare" sunt de 100/100.
Trebuie să "calibrați" sticla după o astfel de modificare, structura sa va fi distrusă dacă nu, chiar și cu o ajustare nu va fi la fel de rezistentă ca atunci când a fost suflată.
Hdpe sau pp tambur pe cadru cu o supapă, de ce nu? Sau dacă insiști pe sticlă ia un suflător de sticlă profesionist să instaleze o supapă în partea de jos, dacă mai ai în piesele tale.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Înțeleg ce vrei să spui, dar vorbești despre proprietățile "sticlei întărite", cu care nu am experiență.

Glasul borosilicat are o configurație chimică diferită.

Am citit câțiva oameni care au încercat acest lucru pe forumuri și chiar am văzut videoclipuri pe youtube cu oameni care fac găuri în BSC 3.3.

Dar am fost mai curios să aflu cine a făcut acest lucru din punct de vedere al reacției chimice.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
A făcut nenumărate improvizații și trebuie să spun că, chiar și cu o ucenicie discutabilă în suflarea sticlei științifice, dimensiunea cu care vă confruntați nu trebuie abordată într-un cadru amator.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
De acord cu @UWe9o12jkied91d. Balonul dvs. se va sparge în cel mai rău moment în cazul unui foraj de succes. Merită să folosiți bidon de plastic pentru aceste manipulări.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Am abordat acest lucru dintr-un punct de vedere non-chimist. am lucrat cu sticlă de foraj de multe ori, cu toate acestea, nu a fost borosilicat. înțeleg dilema ta, dar nu m-aș gândi de a merge acolo. un carbură de tungsten în formă de pară sau suliță bit va merge drept prin 1/4 "de sticlă ca nimic, dar că diametrul este de neatins fără un fierăstrău cu gaură de diamant. poate. este ușor pentru o fractură de stres să curgă rapid din gaură la unul sau mai multe puncte, îmi pare rău că nu pot fi mai încurajator prietenul meu! gaură mică mare poate, gaura mare nici un fel.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bine,

A meritat o încercare, dar se pare că ideea este de pe masă, vă mulțumesc pentru toate contribuțiile.
 
Top