Question Pericolele pastilelor expirate.

bad_coco_melon

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 11, 2023
Messages
44
Solutions
1
Reaction score
24
Points
8
Bună ziua, bună ziua!

Ni s-a cerut să aprovizionăm pe cineva cu Ritalin (metilfenidat) și astfel ne-am pus pe treabă pentru a găsi un loc de unde să le cumpărăm.
În țara noastră sunt accesibile doar cu prescripție medicală, așa că am apelat la piața neagră.
Am găsit Ritalin 10mg la un preț minunat, dar pastilele sunt expirate, sunt de farmacie, dar expirate. Și toate celelalte oferte par să ofere, de asemenea, pastile expirate, majoritatea afirmă că sunt expirate.

Principala noastră îngrijorare: este în regulă să vinzi pastile expirate? Țineți minte că vorbim despre metilfenidat, care este destul de periculos, vă poate da peste cap, nu?

Cealaltă întrebare: am observat în timp ce navigam pe piețele de oferte că majoritatea pastilelor sunt expirate... am văzut Ritalin, Oxycontin expirat și chiar Diazepam, cum sunt obținute aceste medicamente dacă sunt expirate? Pur și simplu acești vânzători merg și scormonesc prin gunoiul farmaciilor? Vă rugăm să ne explicați, nu ne putem face o idee despre asta.

Vă mulțumim pentru lectură, frate!
 
Solution
Update!

We done did more digging and found out:

1. Pills are okay to be consumed after their expiration date. Why? The expiration date is the maximum time the research company that tested the meds tested it for. (example: Lets say we have a pill and we wanna see when it will expire and so we test it for only 5 years and no longer. We would say the pill expires after 5 years only because we didnt test it for longer even tho the expire date could be maybe 10, we dont know because we didnt test it for 10)

2. We found out that most pharmacies incinerate their expired products, meds and not throw them out like we first thought.

bad_coco_melon

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 11, 2023
Messages
44
Solutions
1
Reaction score
24
Points
8
Actualizare!

Am făcut mai multe săpături și am aflat:

1. Pastilele sunt în regulă să fie consumate după data expirării lor. De ce? Data expirării este perioada maximă pentru care compania de cercetare care a testat medicamentele le-a testat. (exemplu: Să spunem că avem o pastilă și vrem să vedem când expiră, așa că o testăm doar pentru 5 ani și nu mai mult. Am spune că pilula expiră după 5 ani doar pentru că nu am testat-o pentru mai mult timp, chiar dacă data expirării ar putea fi poate 10 ani, nu știm pentru că nu am testat-o pentru 10 ani)

2. Am aflat că majoritatea farmaciilor incinerează produsele și medicamentele expirate și nu le aruncă așa cum am crezut inițial.
 
Solution

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Da, și probabil că acei tipi care se ocupă de `incinerarea` acelor pastile expirate sunt furnizorii pe care i-ați găsit... Nu este nimic în neregulă cu pastilele expirate, acestea pot pierde un anumit % din ingredientul activ în timp, astfel încât pot fi puțin mai slabe, de exemplu cu 10% mai slabe.
 

Pharmacid

Don't buy from me
New Member
Joined
May 30, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Nu sunt de acord, am fost un dependent de Flunitrazepam sau numele de stradă Roofies sau numele de marcă ROHYPNOL .
Odată am primit o cutie de Flunitrazepam care a expirat de 2 sau 3 ani în schimbul unor Bud Cronică , și am început să simt dureri pe mușchii mei pe tot
peste tot corpul meu .
Așa că prima reacție a fost Fluni este un benz așa că poate iau 2more și se va relaxa durerea mea , greșit se pare că aceste roofies expirate s-au schimbat sau au devenit otravă cu timpul ...
My 2 cents , stai departe de medicamente expirate se poate schimba la nivel molucular și să devină un fel de otravă. BTW am putut dormi de la durerile musculare care au venit de la roofies expirat
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Siguranța și eficacitatea consumului de medicamente expirate depind de termenii și condițiile de depozitare.
Dacă medicamentele au fost depozitate în frigider, atunci chiar și după 1-2 ani nu se va întâmpla nimic grav cu ele.

Dacă termenul de valabilitate este de peste 3 ani, atunci nu aș lua astfel de substanțe.
 
Top