Sinteza AB-001 (la scară mică)

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
AB-001 este un canabinoid destul de puternic pe bază de indol cu linker adamantan
NAKIaSMCVj

Iată formula noastră de care avem nevoie!

Ingridienți:
1-Adamantanecarbonil clorură (250 grame pentru randamentul reactivului AB-001 25g poate pierde la 15g )
Clorură de staniu IV (pentru un gram de adamantan adăugăm aproximativ 0,5l sau 500ml, ar trebui să avem 1250 litri de SnCL4)
Acetat de etil (avem nevoie de 500 ml)
Indole (625 g)
MgSO4 (ca agent de uscare, puteți utiliza sulfat de sodiu)
DCM (aproximativ 1625L)
Nitrometan (812,5 ml)
Apă(1625L)

ATENȚIE: ÎȚI RECOMAND SĂ FACI PROPORȚII PENTRU CĂ PENTRU MINE A FUNCȚIONAT, DAR PENTRU CINEVA SE POATE PLÂNGE CĂ EXISTĂ UN AMENUNT MIC ȘI NU VA AVEA 20g, PENTRU MINE A FUNCȚIONAT, PENTRU CĂ NU ȘTII, DECI ÎȚI RECOMAND SĂ SCHIMBI O PROPORȚIE, DECI ÎN SINTEZĂ NU AȘTEPT PROPORȚIILE MELE, CEL DE SUS ESTE PROPORȚIA MEA PE CARE ÎȚI RECOMAND SĂ O SCHIMBI!


Timp de sinteză:

1.SnCL4 se adaugă în balon cu soluție de indol în DCM.
2.Se dă o agitare timp de 25 minute-30 minute, după ce s-a ajuns la temperatura camerei, apoi se adaugă clorura de adamantanecarbonil în porții mici împreună cu nitrometanul.
3.Clorura de adamantanecarbonil se adaugă în porții mici împreună cu nitrometanul.Punctul de topire al clorurii de adamantanecarbonil este 49-51, se încălzește la temperatura de 50 * C timp de 2 ore, nu uitați magnetul teflonă, ar trebui să se încălzească și să se amestece.
4.După ce au trecut 2 ore, amestecul de reacție încărcăm apa noastră foarte rece, acum filtrăm pentru a elimina gunoiul anorganic din amestec, straturile trebuie separate.
5.Stratul de apă se extrage cu acetat de etil, iar extractul se combină cu extractul.
6.În final, se usucă substanța organică în MgSO4 sau sulfat de sodiu, care poate funcționa de asemenea, trebuie concentrat la presiune, ATENȚIE: redus
Se colectează adamantan indol cristalin

Timp pentru prepararea unui AB-001:
Se adaugă NaOH în balon.
Adăugăm apă în balon.
Acum turnăm indolul adamantan în balon.
După ce încărcăm 1-bromopentanul aka bromură de amil.
Se amestecă bine.

Se plasează pe o plită încinsă și se adaugă magnetul teflonă, la o temperatură de 50*C.
Acum trebuie să așteptăm ca adamantanul indol să se topească în fază lichidă.
Apar două straturi, după 5 minute se plasează pe masă de pe o plită încinsă.
Așteptați când balonul și amestecul sunt la temperatura camerei, curățați cu apă, NU ADAUGĂȚI APĂ RECE, spre deosebire de TMCP sau naftoil indoli, adamantan indolul va fi cristalizat în câteva secunde!
Se toarnă în pahar și se adaugă stratul AB-001 în alt pahar folosind un ac pentru colectare.
După ce se cristalizează, durează aproximativ 5 ore.
Recristalizăm AB-001.
Turnăm IPA/Acetat de etil/poate că și acetona va funcționa, dar nu am testat-o.
Deci, acum ne lovim de temperatura de aproximativ 55 * C, după ce chestia cristalină este dizolvată în solvenții pe care i-am numit.
Așteptați până când va fi cristalizată.
După ce cu bățul de sticlă spargem cristale mari, acum filtrăm folosind o filtrare în vid, recomand să spălați cu IPA.
Gata.
 
Top