Vēlme. Kas tas patiesībā ir un kā ar to tikt galā

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
PRsFK4N10C


Definīcija
Vēlme - intensīva, steidzama vai neparasta vēlme vai ilgas. Mūsu gadījumā runa ir par psihoaktīvām vielām. Taču tas var attiekties arī uz ēdienu, iepirkšanos, attiecībām, iespaidiem, alkoholu, neveselīgu pārtiku, azartspēlēm utt. Tādējādi alkas ir asa, intensīva tieksme kaut ko patērēt.

Tās iekļaušana DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - Psihisko traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmata) kā viens no 11 atkarības diagnostikas kritērijiem padara iekāri par galveno klīnisko konstruktu vielu lietošanas traucējumu un uzvedības atkarības novērtēšanā un ārstēšanā.

Es ceru, ka informācija par šo stāvokli palīdzēs dažiem lasītājiem to atpazīt, nevis atvairīt un pretoties.

Mehānisms
8r4UQghZVj


Parasti alkas izsauc kāds... sprūdais - kaut kas, kas atgādina par lietošanu. Tas sākas mazs, vēlme pastiprinās un sasniedz augstāko punktu, tad pavājinās un pāriet. To visu izraisa hormonu un/vai neiromediatoru uzplūdi (skat. attēlu iepriekš). Ceļš: aktivizē-uzsāk vēlmi-paaugstina-paaugstina-paaugstina-pazemina ir vienāds un darbojas visiem. Vēlme, ja tā nav īpaši "paātrināta", parasti ilgst no dažām desmit sekundēm līdz vairākām minūtēm. Tā pavājinās tikai tad, ja tā netiek "pastiprināta" ar patēriņu.

Galvenā problēma ir tā, ka lielākā daļa cilvēku, saskaroties ar alkas sajūtu, pieņem lēmumu lietot vielu, pirms šis stāvoklis dabiski izzūd. Mēs runājam par situācijām, kad atkarība vēl nav pārgājusi dziļi patoloģiskā līmenī un/vai izpaužas fiziski.

Stāvoklis
LxjDcCWz02

Attēla labad alkas var iztēloties kā augstprātīgu bezpajumtnieku šķebinošu kaķi - ja jūs viņu pabarosiet, viņš nāks, kliegs, postīs jūsu māju un prasīs vēl.

Vienīgā iespēja ir viņu nebarot, nedot viņam to, ko viņš tik ļoti pieprasa. Sākumā viņš, protams, sarīkos šovu - prasību eskalāciju.

Dumpinieks skaļi kliegs un prasīs prasīt prasīt prasīt prasīt. Ja jums tas izdosies, tur notiks taktikas maiņa - nekaunīgais lomā kļūs par piesūcēju. Šādas domas var parādīties jūsu galvā:
Tikai vienu reizi,
Mazliet jūs varat,
Šis gadījums ir īpašs,
Tu jau sen neesi lietojis, Tu esi tik labs puisis,
Jūs pierādījāt, ka varat sevi savaldīt, ņemsim to vērā!

Šādai pieejai ir grūtāk pretoties. Īpaši, ja tu nemēģini, neveltīsi pūles cīņai ar zvēru.

Šī iemesla dēļ vairumā gadījumu atkarības recidīvs notiek pirmajos trīs mēnešos. Tas ir viens no galvenajiem termiņiem, kas jāpatur prātā un uz ko jākoncentrējas.

Lai samazinātu recidīva risku, ir ļoti svarīgi vismaz šos 3 mēnešus ievērot vienkāršus noteikumus, saskaņā ar kuriem zvēram būs grūtāk jūs mocīt:
1. Neesiet izsalkuši.
2. Neesiet dusmīgs vai aizkaitināts. 2. Neesiet dusmīgs vai aizkaitināts.
3. Neesiet vientuļi. Atrodi tos, kuri uzklausīs, atbalstīs un nenosodīs.
4. Nesadarbojieties ar cilvēkiem, kuri lieto vai var veicināt lietošanu. Izvairieties no vienādām vietām, situācijām un apstākļiem.

Cilvēkam, kas cīnās ar alkas sajūtu, ir ļoti noderīgi periodiski uzdot sev šādus jautājumus:
- Kā es baroju savu "jenoti"?
- Vai es viņu baroju caur acīm un ausīm (skatoties, klausoties par vielām)?
- Vai es viņu baroju caur atmiņām par "vecajām labajām dienām"?
- Baroju, izbaudot?
- Barojot ar nākotnes patēriņa cerībām?



Ziņas no zinātnieku aprindām
Dgm0YcqoDh


Mukolītisko medikamentu N-acetilcisteīnu (ACC) var uzskatīt par medikamentu, lai mazinātu alkas pēc vielu lietošanas traucējumu gadījumā.

Saskaņā ar metaanalīzi un sistemātisku nejaušinātās izlases veida klīnisko pētījumu (RCT) pārskatu ārstēšana ar N-acetilcisteīnu bija labāka nekā ar placebo. N-acetilcisteīns mazināja tieksmi pēc kokaīna, metamfetamīna un tabakas atkarības, kā arī kaņepju atkarības gadījumā. Saite uz rakstu Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28898494/

N-acetilcisteīns ir cistīna avots, stimulē glutamāta uzsūkšanos un novērš sekojošu postsinaptisko mGluR5 receptoru pārmērīgu stimulāciju. Cistīna - glutamāta metabolisma normalizēšana ar N-acetilcisteīnu izraisa sinaptiskā glutamāta izdalīšanās samazināšanos, izmantojot negatīvās atgriezeniskās saites mehānismu.

Tātad N-acetilcisteīns veicina intracelulārās un ekstracelulārās glutamāta koncentrācijas atjaunošanos nucleus accumbens, kas var būt saistīts ar alkas mazināšanos un tādējādi samazināt atkarības recidīva iespējamību.

Papildus šim mehānismam N-acetilcisteīns mazina iekaisumu un veicina neirogēzi, kas arī ietekmē narkotiku meklēšanas uzvedības korekciju.

Pēc recenzentu domām, N-acetilcisteīns ir piemērots eksperimentālai narkotiku alkas ārstēšanai pirmajiem.

Taču nevajag priecāties pirms laika. Nesen veiktā labi izstrādātā pētījumā konstatēts, ka NAC nav efektīvāks par placebo metamfetamīna atkarības apkarošanā. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308314/

Tāpat NAC nespēja uzrādīt pienācīgus rezultātus attiecībā uz agrīnu atturēšanos no smēķēšanas pieaugušajiem smēķētājiem un ārstēšanas beigās. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34171822/

Tomēr NAC var būt noderīgs kā daļa no visaptverošas pieejas atkarības apkarošanai un funkcionēšanas stabilizēšanai. Vairāk par NAC nozīmi un efektivitāti lasiet šajā nesen veiktajā pētījumā. Clearnet: sci-hub.st/10.1007/s43440-021-00283-7



Pazīt savu ienaidnieku nenozīmē viņu sakaut. Taču šīs zināšanas noteikti sniegs jums priekšrocības. Cīņa ar tieksmi un atkarību, pat ne patoloģiskākajā formā, prasa gribasspēku, neatlaidību, pacietību un gatavību aizstāt vakcīnas, mainīt sevi. Tikai apgādājot sevi ar šīm īpašībām, jūs varat nonākt līdzsvarā un kontrolēt savu dzīvi, neaptumšojot savas jau tā nepilnīgās smadzenes ar neiromediatoru dopingu.



Paldies par jūsu laiku.
Aicinu jūs diskutēt par šo tēmu un pārraidīt savu pieredzi ar alku.
 
Last edited:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Es varu teikt, ka es alkstos pēc kaņepēm, yeye, es zinu, ka lielākā daļa cilvēku saka, ka tā nav tik atkarību izraisoša, bet tomēr tā ir.

piem. Man ir daudz darāmā, un dažreiz es labprātāk vienkārši izsmēķēju vienu, pat ja pilnībā saprotu un zinu, ka tas man traucēs veikt pašreizējo uzdevumu. Tāpēc es to saucu par atkarību. Es negribētu pārtraukt iet uz darbu, lai to, un ofc ir robežas, es nekad pārkāpt, bet tomēr tā ir pirmā lieta, ko es daru no rīta, un pēdējā lieta, pirms es iet gulēt.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Lai gan es pilnībā novērtēju zinātniskos pētījumus par atkarībām, es arī uzskatu, ka atkarība un atkarību izraisoša uzvedība atšķiras no cilvēka uz cilvēku. Daži cilvēki ir smagi dzērāji, pēc tam pārtrauc un nekad nekļūst par alkoholiķiem. Karavīriem Vjetnamā deva opiātus, lai pārvarētu kara zvērības, bet pēc atgriešanās mājās viņi nebija atkarīgi (tā vietā dažiem no viņiem bija smaga PTSD, bet tas ir cits stāsts). Es personīgi savā dzīvē periodiski esmu smēķējis, bet pēc tam pēkšņi pārtraucu smēķēt bez jebkādas alkas. Es domāju, ka dažiem cilvēkiem ir kāda psiholoģiska iezīme, kas viņus padara neaizsargātākus pret atkarību un mazāk spējīgus atmest. Tieši tāpēc ir pretīgi kriminalizēt narkotiku lietošanu un sodīt par to, tā vietā, lai mēģinātu izārstēt pamatproblēmu. Cilvēks jau ir nomocīts depresijas, zaudējuma, traumas utt. dēļ, lai atvieglotu sāpes, ķeras pie narkotikām, un valdība viņu vajā un iedzen vēl dziļāk, nevis piedāvā palīdzību. Tas tikai padziļina atkarību, padarot sākotnējo problēmu vēl smagāku.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Jums ir taisnība, ka ir naivi akli ekstrapolēt pētījumu rezultātus uz katru indivīdu. Mums visiem ir savs īpašs genotips, dzemdību vēsture, audzināšana, dzīve, stress un slimības. Tas viss kopā nosaka personību un tās spēju reaģēt uz ārējiem un iekšējiem izaicinājumiem. Pie tiem pieder arī alkas kā iekšējā reakcija uz ārējo vielu izraisīto neiroķīmiskās homeostāzes nelīdzsvarotību/ Un tur, kur viens cilvēks, pateicoties personiskajām īpašībām, tuvinieku atbalstam un labai vielmaiņai, var viegli tikt galā ar briesmām, tur cits nonāks atkarības spirālē.
 
Top