Yellow White Piracetam SSRIs Megbeszélés: Piracetam & SSRI-k

Pay attention

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,646
Solutions
2
Reaction score
1,723
Points
113
Deals
666
Piracetam & SSRI-k


A piracetam egy kognitív fokozó, amelyet gyakran használnak a memória, a tanulás és más kognitív funkciók fokozására. Bár a piracetám működésének pontos módja nem teljesen világos, feltételezhető, hogy az agyban számos neurotranszmitter-rendszer, például a kolinerg, a glutamaterg és a GABAerg rendszer aktivitását állítja be.

Az egyik lehetséges hatásmechanizmus az, hogy a piracetám fokozza az acetilkolin aktivitását, amely neurotranszmitter jelentős szerepet játszik a memória és a tanulási folyamatokban. Egy másik mechanizmus, amellyel a Piracetam működhet, a glutamát, az agy elsődleges ingerületátvivő neurotranszmitter aktivitásának modulálása. Az NMDA receptorok aktivitásának növelésével a Piracetam potenciálisan fokozhatja a kognitív funkciókat. Továbbá, vizsgálatok kimutatták, hogy a Piracetam fokozhatja a véráramlást és az oxigénfogyasztást az agyban, potenciálisan javítva a tápanyagok és az oxigén agysejtekhez való eljuttatását.


Az SSRI-k (szelektív szerotonin visszavétel gátlók) a depresszió, a szorongásos zavarok és más mentális betegségek kezelésére általánosan használt gyógyszerek csoportja. Úgy hatnak, hogy növelik a szerotonin neurotranszmitter szintjét az agyban.

A szerotonin egy kémiai hírvivő, amely segít szabályozni a hangulatot, az alvást, az étvágyat és más testi funkciókat. Amikor a szerotonin felszabadul egy idegsejtből, eljut a következő idegsejthez, és meghatározott receptorokhoz kötődik, jelet továbbítva. Ezt követően a szerotonin általában visszaszívódik az eredeti idegsejtbe, hogy később újra felhasználható legyen. Az SSRI-k úgy hatnak, hogy gátolják a szerotonin visszaszívódását, ami lehetővé teszi, hogy az hosszabb ideig maradjon az idegsejtek közötti szinapszisban. A szinapszisban lévő szerotonin megnövekedett mennyisége javíthatja a hangulatot, és csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit.

Egyes SSRI-k: Citalopram, Escitalopram, Fluoxetin, Fluvoxamin, Paroxetin, Sertralin.


A Piracetam és az SSRI-k közötti kölcsönhatásról korlátozott számú tudományos adat áll rendelkezésre, és a rendelkezésre álló tanulmányok ellentmondásosak. Egyes adatok arra utalnak, hogy a Piracetam fokozhatja az SSRI-k hatását, míg mások szerint csökkentheti az SSRI-k hatékonyságát.

Forduljunk a citokróm P450 (CYP450) rendszerhez, hogy legalább néhány részletet megtudjunk. Ez egy összetett enzimcsalád, amely a beérkező anyagok feldolgozásáért felelős. A gyógyszerek elnyomhatják és serkenthetik a CYP450 működését. Ha elnyomják, akkor gyengébben működik, és más anyagok feldolgozása rosszabbul mehet végbe. Ez azt jelenti, hogy hosszabb ideig és erősebben nyilvánulhatnak meg hatásaik. Röviden összefoglalva.

In vitro vizsgálatok kimutatták, hogy a Piracetam 142, 426 mg/ml koncentrációban nem gátolja a citokróm P450 izoenzimeket. 1422 mg/ml koncentrációban a CYP2A6 izoenzim (21%) és a CYP3A4/5 (11%) némi gátlását észlelték, bár a gátlási állandó (Ki) értékek valószínűleg meghaladják az 1422 mg/ml koncentrációt. Következésképpen a piracetám és más gyógyszerek közötti metabolikus kölcsönhatás lehetősége csekély. De létezik.

Számos CYP450 enzim részt vesz az SSRI-k és más antidepresszánsok metabolizmusában. A legfontosabb enzimek a CYP2D6, a CYP2C19 és a CYP3A4. Ezek az enzimek felelősek az SSRI-k metabolitokká történő lebontásáért, amelyek kiüríthetők a szervezetből.

A CYP2D6 a legfontosabb enzim számos SSRI, köztük a fluoxetin, a paroxetin és a szertralin metabolizmusában. Azoknál a személyeknél, akiknél a CYP2D6 enzim aktivitása csökken, akár genetikai eltérések, akár más gyógyszerekkel való kölcsönhatás miatt, magasabb vérszintet tapasztalhatnak ezeknél a gyógyszereknél, ami növelheti a mellékhatások kockázatát.

A CYP2C19 enzim részt vesz a citaloprám és az eszcitaloprám metabolizmusában. Azoknál a személyeknél, akiknél a CYP2C19 enzim aktivitása csökkent, szintén magasabb lehet ezeknek a gyógyszereknek a vérszintje, ami növelheti a mellékhatások kockázatát.

ACYP3A4 részt vesz néhány SSRI, köztük a fluvoxamin és a szertralin, valamint más antidepresszánsok, például a mirtazapin és a trazodon metabolizmusában. Egyes gyógyszerek és anyagok kölcsönhatásba léphetnek a CYP3A4-gyel, gátolva vagy indukálva annak aktivitását, ami befolyásolhatja ezen antidepresszánsok metabolizmusát.


Míg egyrészt nincsenek megbízható információk a Piracetam és az SSRI-k kombinációjának lehetséges következményeiről. Az orvosi megjegyzések és utasítások szintén nem utalnak jelentős negatív kölcsönhatásokra ezen anyagok között. Ezenkívül nem valószínű, hogy a Piracetam farmakokinetikáját más gyógyszerek megváltoztatnák, mivel a gyógyszer 90%-a változatlan formában eliminálódik a vesén keresztül. Összességében a Piracetam és más gyógyszerek közötti metabolikus kölcsönhatások valószínűtlenek.

Feltételezhető azonban, hogy a Piracetam nagy dózisokban bizonyos mértékben megváltoztathatja egyes SSRI-k anyagcseréjét, ami növeli a mellékhatások kockázatát. A Piracetamnak sokrétű és szisztémás hatása van az agyra is. Bár a Piracetamnak alacsony az általános kölcsönhatási képessége, a különböző pszichoaktív anyagok hatását fokozhatja. Így nem teljesen biztonságos azt állítani, hogy a Piracetam és az SSRI-k kombinálása kockázatmentes.

Figyelemmel kísérjük az információkat, és frissítjük azokat, amint megbízható adatok állnak rendelkezésre.

Ezen megfontolások fényében határozottan javasoljuk, hogy értelmesen közelítsük meg ezt a kombinációt.
 
Last edited by a moderator:
Top