Question Από πού να αγοράσω δείγματα γονιδίων για δοκιμές στον εαυτό μου;

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Θέλω να χρησιμοποιήσω τη γονιδιακή θεραπεία Crispr στον εαυτό μου, αλλά ο ιστότοπος Odin πωλεί μόνο κιτ για να παίζετε με βακτήρια. Πού μπορώ να αγοράσω χρήσιμα γονίδια;
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Οι μεθοδολογίες Crispr, ενώ είναι χρήσιμες και πολύ απλές στη χρήση από τους μυημένους, εξακολουθούν να είναι πολύ περίπλοκες. Έχετε κάποια εμπειρία στη συνθετική βιολογία; Γνωρίζετε τα διάφορα στοιχεία που υπάρχουν σε ένα γονίδιο και τα οποία καθορίζουν την ένταση και τις συνθήκες υπό τις οποίες εκφράζεται; Τι γνωρίζετε για τον γενετικό κώδικα, τη βελτιστοποίηση των κωδικονίων, τον σχεδιασμό εκκινητών, τους φορείς κλωνοποίησης και έκφρασης, τη δομή του συμπλόκου CRISPR-Cas9; Αυτές δεν είναι τυχαίες λέξεις, είναι όλες έννοιες που θα πρέπει να κατακτήσετε πλήρως πριν από την επιτυχή διαμόλυνση ενός κυττάρου θηλαστικού, πόσο μάλλον του δικού σας.

Για να αποκτήσετε ένα γονίδιο που θα θέλατε, θα πρέπει πρώτα να βρείτε την αλληλουχία του σε μια βάση δεδομένων γονιδίων, κάτι που είναι πολύ εύκολο και ελεύθερα διαθέσιμο στο διαδίκτυο, καθώς και έναν κατάλληλο υποκινητή, να επικολλήσετε αυτά τα δύο στοιχεία μαζί, καθώς και εκκινητές PCR (με θέσεις περιορισμού για πέψη από ένζυμα περιορισμού), και να τα στείλετε σε μια εταιρεία σύνθεσης DNA κατά παραγγελία. Υπάρχουν ένα σωρό από αυτές, μερικές είναι πολύ φθηνότερες από άλλες.

Διαφορετικά, θα μπορούσατε να αγοράσετε μόνο το σκέλος του υποκινητή και να πάρετε το γονίδιο που σας ενδιαφέρει με PCR από μια φυσική πηγή ή να αγοράσετε απευθείας το γονίδιο αν είναι κοινό, όπως το σύστημα της λουσιφεράσης (αλλά γιατί να θέλετε να λάμπετε στο σκοτάδι lol)

Στη συνέχεια, μπορείτε να το εισάγετε σε ένα πλασμίδιο CRISPR καθώς και ένα κατάλληλο σκέλος οδηγό για να στοχεύσετε μια συγκεκριμένη θέση στο γονιδίωμα.

Μπορείτε να αναζητήσετε το κανάλι youtube "the thought emporium" το οποίο έκανε ένα τέτοιο πείραμα στον εαυτό του, αλλά ΠΑΡΑΚΑΛΩ να ερευνήσετε το σχέδιό σας για τουλάχιστον μερικά χρόνια πριν προχωρήσετε σε αυτό
 

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν είμαι γνώστης ακόμα, αλλά έχω πάρει πολλά βιβλία σχετικά με τη γενετική και το Crispr πρόσφατα. Υπάρχει κάποιο βαθύ φόρουμ στο διαδίκτυο που να επικεντρώνεται σε αυτά τα θέματα; Αυτό ήταν το πλησιέστερο που μπόρεσα να βρω.
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Λοιπόν, όχι απ' όσο γνωρίζω. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας στείλω μη δημόσιες πληροφορίες χωρίς να κάνω doxing στον εαυτό μου, αλλά αν σκοπεύετε να το ψάξετε σωστά, προχωρήστε, και μη διστάσετε να μου στείλετε ένα PM εδώ ανά πάσα στιγμή αν έχετε ερωτήσεις.
Για τέτοιου είδους θέματα, το καθαρό διαδίκτυο είναι μάλλον το κατάλληλο μέρος για να απευθυνθείς, είμαι αρκετά σίγουρος ότι όλες οι ερωτήσεις σου έχουν ήδη απαντηθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο από κάποιον επιστήμονα. Για άλλη μια φορά, αν έχετε περισσότερες ερωτήσεις, μη διστάσετε να μου στείλετε ένα PM!
 
Top