Looking for a vendor Πού μπορώ να προμηθευτώ φουλμινικό υδράργυρο

Ahilas

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2022
Messages
7
Reaction score
3
Points
3
Πού μπορώ να προμηθευτώ φουλμινικό υδράργυρο;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Αν βρίσκεστε στην ΕΕ έχω σε απόθεμα οξικό υδράργυρο ΙΙ και οξείδιο υδραργύρου ΙΙ, λειτουργεί το ίδιο με το χλωρίδιο για το αμάλγαμα. ή metallig Hg αν προτιμάτε.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
Λοιπόν, υποθέτω ότι δεν θέλει να συγχωνεύσει τίποτα....
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
δεν έχω δει ποτέ κανέναν να πουλάει εύκολα διαθέσιμα εκρηκτικά.
Πρόδρομες ουσίες, εντάξει, αλλά όταν πουλάς εκρηκτικά, η επιβολή του νόμου θα επενδύσει έναν τόνο χρημάτων και ενέργειας για να εντοπίσει τον πωλητή καθώς και τους αγοραστές
 

smokeyltda

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 23, 2022
Messages
10
Reaction score
6
Points
3
Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να αποκτήσετε φουλμινικό υδράργυρο είναι να τον παρασκευάσετε μόνοι σας. Ωστόσο, ο φουλμινικός υδράργυρος είναι επικίνδυνος και λογικά εκρηκτικός, μπορείτε να χάσετε δάχτυλα, όραση και επιπλέον να πάθετε δηλητηρίαση από υδράργυρο, οπότε να είστε προσεκτικοί.

Ο NileRed έφτιαξε ένα βίντεο για την παρασκευή φουλμινικού υδραργύρου αντιδρώντας με πυκνό νιτρικό οξύ και στοιχειακό υδράργυρο, που αντιδρούν με απόλυτη αιθανόλη.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
ο θείος μας έγραψε στην πραγματικότητα ένα βιβλίο για τέτοιου είδους θέματα: Uncle Fester's Home Workshop Explosives ....

επισυνάπτεται παρακάτω
 

Attachments

  • 4PHh8JK9Zr.pdf
    500 KB · Views: 833

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Λάθος μου, το μπέρδεψα με το διαβρωτικό sublimate
 

drZarah

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
7
Reaction score
1
Points
1
Μπορείτε εύκολα να το συνθέσετε. Βασική ανόργανη χημεία.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε να μην στέλνει φουλμινικό υδράργυρο(ΙΙ). Είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στην τριβή και μπορεί να εκραγεί εύκολα κατά τη μεταφορά. Αν το θέλετε πραγματικά συνθέστε το δικό σας σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Τα εκρηκτικά δεν είναι αστείο και ειδικά αυτό. Όπως είπαν και άλλοι, θα πρέπει να καλύπτεται στο βιβλίο του Uncle Fester's Home Workshop Explosives.

Σε περίπτωση που μπερδευτήκατε και θέλατε να φτιάξετε ένα αμάλγαμα υδραργύρου - γι' αυτό η ένωση αυτή δεν είναι πολύ χρήσιμη. Αντ' αυτού θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε είτε χλωριούχο υδράργυρο(ΙΙ) είτε νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ):

Αντιδράστε τον υδράργυρο με πυκνό νιτρικό οξύ (68%+) μέχρι αποσύνθεσης και εξατμίστε στους ~102 °C στη συνέχεια για το νιτρικό άλας. Για το χλωριούχο άλας θερμάνετε τον ξηρό νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ) στους ~250 °C μέχρι να μετατραπεί σε οξείδιο του υδραργύρου(ΙΙ) (πορτοκαλί/κόκκινο χρώμα). Ψύξτε σε θερμοκρασία δωματίου, αντιδράστε με πυκνό υδροχλωρικό οξύ και εξατμίστε για να δώσετε χλωριούχο υδράργυρο(ΙΙ).

Λάβετε υπόψη ότι η θέρμανση οποιασδήποτε ένωσης με βάση τον υδράργυρο μπορεί να απελευθερώσει τοξικές αναθυμιάσεις λόγω εξάχνωσης.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Δεν είμαι σίγουρος γιατί κάποιος θα ήθελε φουλμινικό υδράργυρο, αλλά εκτός από την εικασία ότι το είδες στο breaking bad και σκέφτηκες "πού θα βρω φουλμινικό υδράργυρο" δεν καταλαβαίνω γιατί θα τον ήθελες. Αν είναι γι' αυτό μείνε μακριά του, τα εκρηκτικά δεν πρέπει να τα χειρίζεσαι χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις και αυτό δεν είναι καν ασφαλές για να ξεκινήσουμε.
 
Top