Question Ποιο φάρμακο μπορεί να με κάνει να κοιμηθώ καλά

lain

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Ποιο φάρμακο μπορεί να με κάνει να κοιμηθώ καλά
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
203
Reaction score
206
Points
43
Η απάντηση εξαρτάται πάντα από τον λόγο για τον οποίο πρέπει να κοιμάστε αρκετά. Αλλά εδώ είναι ένας κατά προσέγγιση κατάλογος των φαρμάκων που χρησιμοποιούνται για τις διαταραχές του ύπνου.

Βενζοδιαζεπίνες: Οι βενζοδιαζεπίνες, όπως η διαζεπάμη (Valium) και η τεμαζεπάμη (Restoril), ενισχύουν τις επιδράσεις ενός νευροδιαβιβαστή που ονομάζεται γ-αμινοβουτυρικό οξύ (GABA). Το GABA συμβάλλει στην αναστολή της δραστηριότητας των νευρώνων, με αποτέλεσμα ηρεμιστικά και καταπραϋντικά αποτελέσματα που προάγουν τον ύπνο.

Αγωνιστές υποδοχέων μη βενζοδιαζεπινών: Αυτά τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων της ζολπιδέμης (Ambien) και της εσοπικλόνης (Lunesta), ενισχύουν επίσης τις επιδράσεις του GABA, αλλά δρουν σε συγκεκριμένους υποδοχείς που ονομάζονται υποδοχείς GABA-A. Έχουν παρόμοιες ηρεμιστικές ιδιότητες με τις βενζοδιαζεπίνες αλλά τείνουν να έχουν μικρότερη διάρκεια δράσης.

Αγωνιστές της μελατονίνης: Η μελατονίνη είναι μια ορμόνη που παράγεται φυσικά από τον οργανισμό για τη ρύθμιση του κύκλου ύπνου-αφύπνισης. Φάρμακα όπως η ραμελτεόνη (Rozerem) μιμούνται τη δράση της μελατονίνης και βοηθούν στη ρύθμιση των προτύπων ύπνου, ιδίως σε άτομα με διαταραχές του κιρκάδιου ρυθμού ύπνου.

Ανταγωνιστές των υποδοχέων ορεξίνης: Η ορεξίνη είναι ένας νευροδιαβιβαστής που εμπλέκεται στην προώθηση της εγρήγορσης. Φάρμακα όπως η σουβορεξάντη (Belsomra) μπλοκάρουν τη δράση της ορεξίνης, προάγοντας τον ύπνο αναστέλλοντας τις οδούς που προάγουν την αφύπνιση στον εγκέφαλο.

Αντικαταθλιπτικά: Ορισμένα αντικαταθλιπτικά, όπως η τραζοδόνη (Desyrel) ή η αμιτριπτυλίνη (Elavil), συνταγογραφούνται μερικές φορές εκτός ετικέτας για την ηρεμιστική τους δράση στη θεραπεία της αϋπνίας. Αυτά τα φάρμακα μπορεί να λειτουργούν επηρεάζοντας διάφορους νευροδιαβιβαστές, συμπεριλαμβανομένης της σεροτονίνης και της νορεπινεφρίνης, οι οποίοι μπορούν να επηρεάσουν τα πρότυπα ύπνου.

Αντιισταμινικά: Ορισμένα μη συνταγογραφούμενα βοηθήματα ύπνου περιέχουν αντιισταμινικά όπως η διφαινυδραμίνη (Benadryl) ή η σουξινική δοξυλαμίνη (Unisom). Αυτά τα φάρμακα χρησιμοποιούνται κυρίως για τη θεραπεία των αλλεργιών, αλλά μπορούν επίσης να προκαλέσουν υπνηλία, καθιστώντας τα χρήσιμα για βραχυπρόθεσμη βοήθεια στον ύπνο. Ωστόσο, μπορεί να οδηγήσουν σε υπολειμματική υπνηλία και γνωστική εξασθένιση την επόμενη ημέρα.

Βαρβιτουρικά: Τα βαρβιτουρικά, όπως η φαινοβαρβιτάλη, έχουν μακρά ιστορία χρήσης ως ηρεμιστικά-υπνωτικά. Ωστόσο, η χρήση τους έχει μειωθεί λόγω ανησυχιών για την ασφάλεια και της διαθεσιμότητας ασφαλέστερων εναλλακτικών λύσεων. Τα βαρβιτουρικά δρουν στους υποδοχείς GABA, παράγοντας ηρεμιστικά αποτελέσματα, αλλά ενέχουν υψηλότερο κίνδυνο υπερδοσολογίας και εξάρτησης σε σύγκριση με άλλα υπνωτικά χάπια.

Φυτικά συμπληρώματα: Ορισμένα φυτικά συμπληρώματα διατίθενται στο εμπόριο για τις πιθανές επιδράσεις τους που προκαλούν ύπνο. Παραδείγματα περιλαμβάνουν τη ρίζα βαλεριάνας, το χαμομήλι και τη λεβάντα. Ενώ ορισμένα άτομα μπορεί να τα βρίσκουν χρήσιμα, τα στοιχεία για την αποτελεσματικότητά τους είναι περιορισμένα και η ασφάλεια και ο ποιοτικός τους έλεγχος μπορεί να ποικίλλουν. Συνιστάται να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία υγείας πριν χρησιμοποιήσετε φυτικά συμπληρώματα για τον ύπνο.

Θα συνιστούσα να ξεκινήσετε με τα τελευταία, ενώ τα αντικαταθλιπτικά και τα βαρβιτουρικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται καθόλου ως υπνωτικά χάπια. Σε δύσκολες καταστάσεις που σχετίζονται με τη χρήση ενεργοποιητών του ΚΝΣ, μπορείτε να δώσετε προσοχή στις βενζοδιαζεπίνες. Ωστόσο, πρέπει να χρησιμοποιούνται ακανόνιστα και να τηρούνται αυστηρά οι δοσολογίες.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι ενώ τα υπνωτικά χάπια μπορεί να είναι αποτελεσματικά βραχυπρόθεσμα, συνιστώνται γενικά για προσωρινή χρήση. Η παρατεταμένη ή υπερβολική χρήση υπνωτικών χαπιών μπορεί να οδηγήσει σε ανοχή, εξάρτηση και άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες (εκτός από τα βότανα ίσως).
 

Constantylious777

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 2, 2021
Messages
70
Reaction score
113
Points
33
Deals
54
Έπαιρνε υπνωτικά χάπια για μεγάλο χρονικό διάστημα = δουλεύουν καλά αλλά αργότερα δεν θα κοιμηθείς σαν φυσιολογικό άτομο. Τώρα δεν παίρνω φάρμακα - μόνο 15mg μελατονίνης και είναι αρκετά καλύτερα από τις βενζοδιαζεπίνες που σε κάνουν να νιώθεις σαν ζόμπι.

Στην υγειά μας
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Χρησιμοποιώ μια αρκετά χαμηλή δόση THC. Ακριβώς για να αποφύγω τυχόν υπνηλία. Λειτουργεί εξαιρετικά.
Εκτός από αυτό...Μελατονίνη.
 
  • Like
Reactions: T 3
View previous replies…

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Πώς σας αρέσει να καταναλώνετε το THC σας για ύπνο;

Συνήθως το καπνίζω, αλλά σκέφτηκα επίσης να αναμείξω ένα ωραίο ποτό με κάποιο είδος υγρού THC μια μέρα
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Λοιπόν, επειδή είμαι εθισμένος στο φυστικοβούτυρο/σοκολάτα. Φτιάχνω τις δικές μου καραμέλες.
Απλά πήρα μερικά καλούπια για καραμέλες από το μαγαζί. Reeces φυστικοβούτυρο (τσιπς για την κατασκευή καραμέλας)
...και ανακατεύω το λάδι καρύδας που φτιάχνω. Τελικό προϊόν = μικρές μπάρες ή αρκουδάκια.
Δεν τα τρώω κάθε βράδυ. Ίσως μερικές φορές την εβδομάδα.
Φτιάχνω επίσης μερικά που έχουν ένα στρώμα σοκολάτας και reeces. Στη συνέχεια, προσθέτω μια στρώση από θρυμματισμένα πεκάν ή φιστίκια.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Σκατά :D Έχεις απόδειξη που μπορείς να μου στείλεις; Καθώς δεν τρώω φαγώσιμα που φτιάχνονται από άλλους, θα πρέπει να το κάνω μόνος μου. :D :D
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Δεν έχω πραγματικά μια επίσημη συνταγή, αλλά μπορώ να σας την εκθέσω.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Θα μπορούσα να κατεβάσω ένα από το διαδίκτυο για το λάδι καρύδας canna, αλλά θα ήθελα να δω αν θα προσθέσετε κάποιες ανατροπές σε αυτό.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Φτιάχνω το λάδι καρύδας με έγχυση Canna μία ή δύο φορές το χρόνο.
Έτσι ώστε να μπορώ να φτιάχνω ό,τι θέλω. Το διατηρώ σε ένα σφραγισμένο βάζο. Όπως στα αριστερά.
 

Attachments

  • MEIHPWGXrb.PNG
    MEIHPWGXrb.PNG
    1.1 MB · Views: 102

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Τότε αγοράζω αυτά. Τα λιώνω και ανακατεύω σιγά-σιγά το λάδι κάνναβης μου. Μερικές φορές, θα λιώσω ταυτόχρονα και λίγη σοκολάτα και θα την εμποτίσω επίσης με το έλαιο κάνναβης μου. Για τη σοκολάτα. Απλώς χρησιμοποιώ παρόμοια choco chips που προορίζονται για την παρασκευή καραμελών. Νομίζω ότι το "προορίζονται για την παρασκευή γλυκών" είναι σημαντικό.
 

Attachments

  • YMOstf8Rgy.PNG
    YMOstf8Rgy.PNG
    240.5 KB · Views: 88

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Στη συνέχεια, απλά ρίξτε το στα καλούπια μου. Τα οποία φαίνονται στην πρώτη εικόνα στα δεξιά. Ένα για ράβδους και ένα για αρκούδες.
Το καλούπι για αρκούδες το πήρα αρχικά για να προσπαθήσω να φτιάξω τσίχλες.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Διαφέρει ανάλογα με το τι mg επιλέγω. Απλά βγάζω τον υπολογιστή μου. Δεν είναι ακριβής όμως.
Υπολογίζω ότι το καθένα είναι 10-12 mg ανά μπάρα/αρκούδα.
Πρέπει να αποσυνδεθώ και να πάω στη δουλειά, αλλά θα προσπαθήσω να δημοσιεύσω περισσότερες πληροφορίες λεπτομέρειας αργότερα.
 

W0lfbyte

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 22, 2023
Messages
22
Reaction score
13
Points
3
Η μελατονίνη έχει λειτουργήσει καλά για μένα στο παρελθόν. Αλλά τώρα στις μέρες μας, τρώω αυστηρά 5-10mg THC/CBD 1:0,5
περίπου μία ώρα πριν τον ύπνο. Δεν σηκώνομαι πια στη μέση της νύχτας και έχω έναν υγιή ύπνο 6-8 ωρών.
 

Constantylious777

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 2, 2021
Messages
70
Reaction score
113
Points
33
Deals
54
Θα ήθελα πραγματικά να φάω THC πριν κοιμηθώ, αλλά μπορώ μόνο CBD λόγω αν πάρω THC πριν χρησιμοποιήσω ένα αυτοκίνητο θα καταδικαστώ για οδήγηση οχήματος όταν είμαι υπό την επήρεια ναρκωτικών. Είναι χάλια εδώ και μπορείτε να πάτε φυλακή όπως και για να είστε μεθυσμένοι.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Η παλιά καλή κάνναβη :)

Λατρεύω το Strawberry Short Cake Cali Weed Strain για να κοιμηθώ, έχει κυριολεκτικά τη γεύση ενός strawberry short cake και σε χτυπάει σαν τρένο σε πλήρη ταχύτητα :D
 

hermano

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Jun 18, 2023
Messages
51
Reaction score
50
Points
18
1 λίτρο μπύρας και θα κοιμάστε σαν παιδί😌
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
γίνεται αρκετά γρήγορα βαρετό και η μπύρα γίνεται σαν νερό :D :D
 

hermano

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Jun 18, 2023
Messages
51
Reaction score
50
Points
18
Θα πρέπει να λάβει hennesy)
Ή δοκιμάστε βαλεριάνα με σαμπάνια)
Αλλά είναι εύκολο να πάρεις υπερβολική δόση, στο τέλος θα αισθάνεσαι σαν λαχανικό)
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Ο παλιός καλός Henny :D

Για ύπνο θα μείνω με το χόρτο μου, για ενθουσιασμό θα μείνω με την κοκαΐνη μου...Είμαι ένας απλός άνθρωπος :D
 
Top