Question Οξείδωση Wacker σε χάλυβα 304 έναντι χάλυβα 316

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Αναρωτιέμαι αν μια οξείδωση της σαφρόλης σε mdp2p από το Wacker μπορεί να λάβει χώρα σε ένα δοχείο από χάλυβα 304, με τη γνώση ότι θα διαβρωθεί, ή αν μόνο ο χάλυβας 316 θα λειτουργήσει.

Οι λαμαρίνες είναι συνήθως 304, νομίζω, και θα ήταν πραγματικά ωραίο αν μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε αυτό για να φτιάξετε ένα δοχείο αντίδρασης για το Wacker. Ξέρω ότι το χλωριούχο παλλάδιο είναι διαβρωτικό, και το να εκραγεί ένα δοχείο πίεσης δεν είναι ιδανικό.

Γι' αυτό ρωτάω, καθώς πάντα αναρωτιόμουν. Η λαμαρίνα 316 φαίνεται πιο δύσκολο να βρεθεί, αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι εφικτό, τότε απλά λυγίστε και συγκολλήστε, αν και αυτό το απλοποιεί πολύ.
 

Nacho

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Θέλετε να κατεβάσετε το κλασικό βιβλίο του Strike "Total Synthesis II" από τη βιβλιοθήκη και να διαβάσετε την ενότητα για το Wacker ox. Από μνήμης ναι, αλλά μη με πιστέψετε. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά το Wacker δεν χρειάζεται να έχει καθόλου πίεση ή όχι περισσότερο από όσο χρειάζεται για να γεμίσει ένα μπαλόνι. Ο Strike παραθέτει διάφορες επιλογές για να γίνει αυτό σε σχεδόν μηδενική πίεση.
 
Top