Το λίπος κενού...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Λυπάμαι που κάνω τόσες πολλές πραγματικά απλοϊκές αναρτήσεις - στην πραγματικότητα δεν μπορώ πραγματικά να πιστέψω ότι έφτασα μέχρι εδώ χωρίς να γνωρίζω κάποια από αυτά τα πράγματα, αλλά ε, ζήσε και μάθε, ε;

Λοιπόν, τι γράσο χρησιμοποιείτε για τις αρθρώσεις σας;

iv έψαξα για γράσο κενού και φαίνεται να είναι τρελά ακριβό - ένας από τους μόνους σωλήνες που είδα στο eBay που φαινόταν να είναι το είδος του προϊόντος που χρειάζομαι ήταν σαν £ 60 ένας σωλήνας... και δεν είμαι καν σίγουρος ότι είναι το σωστό υλικό....

Είναι για τις αρθρώσεις υπό επαναρροή με χρήση αιθανόλης ως διαλύτη - προς το παρόν, αλλά ποιος ξέρει τι θα καταλήξω να επαναρροώ... βασικά, κυρίως ξέρω στην πραγματικότητα. Λίγο πολύ φαινεθυλαμίνες, τρυπταμίνες (αν και όχι τόσο πολύ refluxing με αυτό) και ψυχεδελικές αμφεταμίνες (πιθανώς όχι τόσες πολλές αν και τείνουν να είναι ΥΠΕΡ μακράς διαρκείας!)

Είμαι έτοιμος να εκτελέσω μια νιτροαλδόλη/ Henry RXN σε 2,5-DMOBA χρησιμοποιώντας αιθλενοδιαμίνη ως καταλύτη - αν και δεν είναι εξαιρετικά σχετικό με την ερώτησή μου! Κατά κάποιο τρόπο...

Είναι μια από τις ερωτήσεις που πραγματικά θα χρησιμοποιηθεί για κάθε φορά που κάνω αποστάξεις ή παλινδρομήσεις....

Θυμάμαι να διαβάζω την πρακτική παρασκευή MDMA από το Strike? Νομίζω ότι είναι ο Strike τουλάχιστον... μπορεί να ήταν το βιβλίο του θείου Festers αλλά ένα από τα πιο διαβόητα βιβλία για την παράνομη παρασκευή έλεγε να χρησιμοποιείς βαζελίνη αλλά απ' όσο μπορούσα να πω όταν απλά απέσταζα αιθανόλη (με αρκετά χαμηλή BP) μπορούσες να δεις ότι έλιωνε οπότε δεν ξέρω γιατί το πρότεινε!
Ίσως να εννοούσε απλά για τους συνδέσμους σωλήνων κενού/νίππων αντί για αυτό - πραγματικά δεν το έχω διαβάσει από τότε!

Τέλος πάντων, αναρωτήθηκα τι χρησιμοποιείτε εσείς που δεν εργάζεστε σε κανονικό εργαστήριο... λέω "κανονικό" εννοώντας εγγεγραμμένο με όλα όσα χρειάζεστε ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να αγοράσετε και να ρισκάρετε την ελευθερία σας για να το κάνετε!

Στην πραγματικότητα, αν μπορώ να το αγοράσω και είναι φτηνό, αν χρησιμοποιείται σε πραγματικά εργαστήρια είναι μάλλον καλύτερο, υπάρχουν κάποια πράγματα που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν μπορούμε απλά να αγοράσουμε όμως!
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
έτσι όπως κανονικά δεν χρησιμοποιώ κανένα αφού αν u destill smt ο διαλύτης ή οτιδήποτε σκατά θα πρέπει να το κάνει λίγο υγρό και οι αρθρώσεις δεν είναι δύσκολο να ξεκολλήσουν επίσης κάποιοι διαλύτες ή πράγματα μπορούν να διαλύσουν το γράσο ή να το προσβάλουν ενδεχομένως μολύνοντας το προϊόν. u μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσει όπως εκείνα τα teflon joint thingis ig ή απλά ταινία teflon αλλά propper dow high vac γράσο δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν ur χρησιμοποιώντας όπως schlenk ή smt αν u rl θέλουν γράσο απλά χρησιμοποιήστε βαζελίνη ή γράσο κινητήρα ή smt. ελπίζω ότι βοηθάει λίγο :D bdw αν ένας σύνδεσμος είναι κολλημένος σιγά-σιγά ζεστάνετε τον σύνδεσμο με ένα blow toarch και στη συνέχεια αφήστε τον να κρυώσει ενώ τραβάτε ελαφρά πάνω του.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
σε γενικές γραμμές μην χρησιμοποιείτε γράσσο αν εργάζεστε με διαλύτες όπως η ακετόνη ή διαβρωτικές μαλακίες όπως το βρώμιο ή το καυσαερό νιτρικό δεν θα κάνει τίποτα εκτός από το να έχετε πιθανώς σκατά γράσου στο προϊόν σας.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Αχ ξέρεις κάτι, στην πραγματικότητα δεν έχει να κάνει τόσο με το ότι έχουν κολλήσει, όσο με απασχολεί το τι μπορεί να διαφεύγει και να δημιουργεί μυρωδιά.
Υπάρχει, ωστόσο, μια μικρή ιστορία ως προς το γιατί - νομίζω ότι ήμουν λίγο υπερβολικά ανήσυχος όταν έκανα την πρώτη μου αντίδραση Henry / nitroaldol lol

Είναι η πρώτη φορά που έκανα πραγματικά μια αντίδραση σε παλινδρόμηση εδώ και καιρό, καθώς έκανα ψυχρή αναγωγική εμψύχωση της τρυπταμίνης. Αυτό, καθώς και η εργασία με νιτρομεθάνιο με τρόμαξε ακριβώς να σκεφτώ ότι η λίπανση των αρθρώσεων θα έκανε όλη τη διαφορά όταν αφήνετε την κορυφή ανοιχτή ούτως ή άλλως lol Παίρνω ότι υπάρχει ένας συμπυκνωτής και έτσι τεχνικά τα πράγματα δεν θα πρέπει να διαφύγουν, αλλά επίσης δεν θα ήθελα πραγματικά να αναπνέω αυτό το σκατά μέσα!

Είμαι περίπου στα μισά της διαδρομής της αντίδρασης και μέχρι στιγμής τόσο καλά - μοιάζει ακριβώς με την πρόδρομη ουσία του 2,5-DMA που έχω δει έναν τύπο να εκτελεί αυτό το βήμα στο YouTube (πιστεύω ότι προσπαθούσε να το κάνει αυτό και τα σκάτωσε και πρόσθεσε νιτροαιθάνιο αντί για lol)
Όπως και να έχει, μου έδωσε ένα ενδιαφέρον κόλπο για να δοκιμάσω... αυτό είναι εκτός θέματος ούτως ή άλλως

Αλλά ναι, αυτός είναι περισσότερο ο λόγος που ρώτησα... είναι δροσερό repurposed έναν ανεμιστήρα ανάπτυξης για να κατευθύνει τον αέρα έξω ούτως ή άλλως τώρα και απλά το είδος του το έστησε σε αυτό το δωμάτιο, ελέγξτε το κάθε 15 ή έτσι για να βεβαιωθείτε ότι όλα είναι καλά και δεν είμαι νεκρός.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
nah its pretty mutch just getting them stuck sum shit will always escape the joints vaseline or not if u rl want it sealed then just use teflon tape or these ptfe joint thingis but tbh rl the aperatus greases itself when refluxing or destilling
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει καλά πράγματα, θα αποφύγω το λίπος - όπως έκανα ούτως ή άλλως!!! Haha tbf, στην πραγματικότητα αποφεύγω ακόμη και τα λουτρά με λάδι atm για αυτό το λόγο, μόνο και μόνο επειδή ΜΙΣΩ ΓΑΜΩ να βάζω λάδι στα πάντα! Και πάντα πάει παντού....
Ως εκ τούτου, χαίρομαι πραγματικά που δεν λέτε όλοι "ναι, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ το λίπος"!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Ακούστε ότι χρειάζεστε κάτι εκεί μέσα. Αν όχι, η παραμικρή κουβέντα για οτιδήποτε θα το κλειδώσει οριστικά. Το λίπος κενού είναι fr Απόσταξη κενού, απόσταξη κενού, παλινδρόμηση κενού... πράγματα υπό κενό. Χρειάζεται μόνο μια κουκκίδα στο μέγεθος ενός μπιζελιού. Όταν δεν χρησιμοποιώ κενό χρησιμοποιώ chapstick που έχω 20 από αυτά που έχω τριγύρω ή κάποιο κερί και το τρίβω πολύ δυνατά πάνω στο γλάσο. Η εφαρμογή είναι τόσο σφιχτή που η διαρροή δεν είναι θέμα όταν το έχεις συναρμολογήσει σωστά. Είναι σύνηθες να χρησιμοποιείς πάρα πολύ και να κάνεις ένα χάος. Μια στρώση πάχους 0,01 χιλιοστών είναι το μόνο που χρειάζεται.
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Οι 60 λίρες Αγγλίας για ένα ολόκληρο σωληνάριο γράσου κενού είναι μια καλή συμφωνία. Αν πάτε με το μαλακό και δεν το αλείφετε παντού υπερβολικά, ένα τέτοιο σωληνάριο θα σας κρατήσει τουλάχιστον ένα χρόνο (ένα χρόνο εργασίας με το γυαλί κάθε μέρα). Για τους περισσότερους ερασιτέχνες, ένα σωληνάριο είναι το μόνο που θα χρειαστούν ποτέ. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λευκή βαζελίνη ή τεχνικό γράσο, ωστόσο αυτά μπορεί να αλλοιώσουν το προϊόν σας ή απλά να βράσουν και να δημιουργήσουν διαρροές όταν χρησιμοποιούνται με ορισμένους διαλύτες (για παράδειγμα το dcm συνήθως διαλύει πολύ γρήγορα το σκατογράσο).

Το εργαστηριακό γράσο κενού δεν είναι μόνο κατασκευασμένο για να αντέχει στα χημικά, ώστε να μην βράζει, αλλά δεν αντιδρά και με άλλα χημικά. Το γράσο θα πρέπει να είναι βασικός εξοπλισμός για όποιον α) αγοράζει ακριβά γυάλινα σκεύη ή β) κάνει οποιοδήποτε είδος απόσταξης κενού. Ο αριθμός των κολλημένων αρθρώσεων γυαλιού σε γυαλί μετά την απόσταξη που θα συναντήσετε χωρίς το γράσο (ή με τη χρήση των φθηνότερων επιλογών) θα είναι τεράστιος. Μόλις σπάσετε ένα κομμάτι που σας κόστισε πάνω από 100 ευρώ προσπαθώντας να βγάλετε έναν προσαρμογέα θερμομέτρου από αυτό, τότε θα γυρίσετε πίσω και θα χτυπάτε τον εαυτό σας στο κεφάλι που δεν ξοδέψατε τα 60 ευρώ για το σωστό γράσο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Έχω σπάσει πάρα πολλά γυαλιά τελευταία. Είχα όμως και κάποιες επιτυχίες στο να το διαλύσω. Ο καταψύκτης έχει δουλέψει καλύτερα από τη θερμότητα για μένα βάζω νερό στις ραφές και θερμαίνω το γυαλί, στη συνέχεια το εισάγω στον καταψύκτη, το νερό παγώνει και voila, διαχωρίζεται
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Πάρτε ένα θερμικό πιστόλι. Το είδος που χρησιμοποιείται για να τρίβετε χρώματα, να βγάζετε μπάλα και να έχετε μια οθόνη LCD με τη θερμοκρασία.
1) Μπορείτε τώρα να ελέγξετε την BP των τελικών σας προϊόντων.
2) Χρησιμοποιήστε το πιστόλι θερμότητας για να εκτοξεύσετε ζεστό αέρα στην ένωση. Θα πρέπει αργά, αργά να δείτε φυσαλίδες να σχηματίζονται και να εξομαλύνονται. Βάλτε το ποτήρι ανάποδα, αλλά όχι πολύ ψηλά (ή χρησιμοποιήστε μια κουβέρτα στο πάτωμα), ώστε να πέσει έξω το πώμα του ποτηριού ή οτιδήποτε άλλο έχετε κολλήσει. Συνεχίστε να εκτοξεύετε τον καυτό αέρα μέχρι να πέσει έξω.

Με ένα επαγγελματικό θερμικό πιστόλι δεν θα πρέπει να πάρει πάνω από 15 λεπτά το πολύ για τέτοιες περιπτώσεις.
Θέλω να επαναλάβω αυτό που είπα, αγοράστε το γράσο της ηλεκτρικής σκούπας, θα σας γλιτώσει από πολύ πόνο και χαμένο χρόνο.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Ο @Loki12 έχει δίκιο. Μπορώ να προσθέσω ότι οι καλές συνδέσεις γυαλιού θα σας εξοικονομήσουν ακόμη περισσότερο γράσο, χρόνο και εξοπλισμό.
Κάτι σαν το DURAN® πιθανώς θα ήταν υπερβολικό, αλλά δεν θα πρέπει να υπάρχουν κενά και αντιθέσεις, έτσι ώστε διαδικασίες όπως η απλή απόσταξη να μπορούν να γίνουν χωρίς καθόλου γράσο.

Για μένα μόνο το να ρίχνω βραστό νερό κατευθείαν πάνω στον αρμό λειτουργεί καλά κάθε φορά, οποιαδήποτε άλλη μέθοδος που δίνει πιο αργή αύξηση της θερμοκρασίας δεν θα μπορούσε να παρέχει επαρκή διαβάθμιση θερμοκρασίας μεταξύ εξωτερικών και εσωτερικών συνδέσμων.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Αλλά είναι πραγματικά τρομακτικό να τρέχεις χωρίς τίποτα στις αρθρώσεις. Φυσικά είναι λειασμένες και εφαρμόζουν τόσο σφιχτά που ένας μεσαίου μεγέθους κόκκος σκόνης θα τις κλειδώσει γερά αν δεν υπάρχει τίποτα στον αρμό. Εγώ πάντα βάζω ΤΙΠΟΤΑ πάνω του. Θα τρίψω ένα γαμημένο κερί στο stand have. Chapstick οτιδήποτε για να δημιουργήσω έστω και ένα κενό μικροσκοπικού μεγέθους ανάμεσα στο γυαλί
 
Top