Question χρησιμοποιείτε αιθανόλη από απολυμαντικό χεριών;

sideofpills

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 31, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Για την εξαγωγή ψευδοεφεδρίνης από χάπια sudafed θα μπορούσα να αντικαταστήσω τη μεθανόλη που βρίσκεται στα αντιψυκτικά με αιθανόλη από το απολυμαντικό χεριών (75% αιθανόλη); Θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα;
 

sideofpills

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 31, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Ευχαριστώ Sweswe. Χρειάζεται να το αποστάξω μόνο μία ή δύο φορές;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Η μεθανόλη και η αιθανόλη δεν είναι το ίδιο. Μπορείτε πιθανώς να πάρετε μεθανόλη από το υγρό πλυντηρίου παρμπρίζ ή το αντιψυκτικό αερίου θερμότητας ή το καθαριστικό φρένων
 

sideofpills

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 31, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
Frit Buchner Προσπάθησα να ψάξω στο διαδίκτυο για αντιψυκτικά και καθαριστικά παρμπρίζ με μεθανόλη σε τοπικό επίπεδο, αλλά δεν αναφέρουν αν έχουν μεθανόλη ή όχι σε αυτά. Αυτός ήταν ο λόγος που ρωτούσα για το απολυμαντικό χεριών ως εναλλακτική λύση ευχαριστώ για την επισήμανση ότι είμαι αρχάριος χημικός έχω πολλά να μάθω εκτιμώ. Ξέρω ότι το αντιψυκτικό HEET Gas-Line λειτουργεί αλλά δεν το πωλούν πια στη χώρα μου.

Μόλις βρω ένα προϊόν με μεθανόλη θα πρέπει να αποστάξω αυτό το υγρό πλυντηρίου παρμπρίζ για να διαχωρίσω τη μεθανόλη από τις άλλες χημικές ουσίες, σωστά; Απλά διπλός έλεγχος σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Γενικά ναι θα πρέπει να το αποστάξετε Ψάχνω για το MSDS για να επιβεβαιώσω ποιες χημικές ουσίες υπάρχουν σε κάτι και τη συγκέντρωση. Μερικές φορές μπορείτε να πάρετε διαλυτικό μπογιάς που είναι καθαρή μεθανόλη.
 
Top