Question Ανάκτηση χρυσού από υλικό ως χόμπι μπροστά;

KlintoL

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 12, 2023
Messages
10
Reaction score
3
Points
3
Σκεφτόμουν να κάνω αυτό το χόμπι μου, κυρίως επειδή θα είχα πιθανή αιτία να επενδύσω σε lab eq, όπως ένα fumehood κ.λπ. Ακούγεται επίσης σαν ένα νόμιμα διασκεδαστικό χόμπι, που θα μου δώσει επιπλέον εμπειρία στην εργασία με χημικές ουσίες.

Επίσης, θα συνιστούσατε να αγοράζετε πάντα ένα fumehood, αντί να το φτιάχνετε μόνοι σας; Υπάρχουν σεμινάρια diy, αλλά ανησυχώ ότι τα ηλεκτρικά μπορεί να προκαλέσουν κίνδυνο, αν δουλέψω με πολύ εύφλεκτα πράγματα. Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος για να το κάνω αυτό;

Εκτιμώ οποιαδήποτε γνώμη σχετικά με αυτό!
 

Ig0r

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
5
Reaction score
8
Points
3
Γεια σας Klintol!

Όσον αφορά την εξόρυξη χρυσού από τα ηλεκτρονικά: δεν είναι πραγματικά κερδοφόρα,
τα χημικά που χρησιμοποιούνται είναι συχνά πιο ακριβά από το αποτέλεσμα των προσπαθειών σας.
Ως λεπτομερή βήμα προς βήμα εξήγηση για το πώς να το κάνετε, μπορώ να συστήσω το βίντεο του NileRed
σχετικά με την εξαγωγή χρυσού στο Youtube.

Από πλευράς φουμάρου θα το αγόραζα προσωπικά, δεδομένου ότι δεν είμαι τόσο καλός με τα ηλεκτρονικά,
αν έχετε εμπειρία με αυτό τότε ίσως μπορέσετε να τα καταφέρετε. Υπάρχουν πιθανές
σεμινάρια στο διαδίκτυο για το πώς να τα φτιάξεις, αλλά έχεις τον κίνδυνο να διαρρεύσει το οποίο
δεν το θέλετε πραγματικά όταν αναρροφά δηλητηριώδεις ή ερεθιστικούς χημικούς ατμούς.

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 
Top