Question Απόσταξη νιτρομεθανίου

jzsmluka

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 26, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Έχω κάνει πολλά πειράματα χημείας στο παρελθόν, αλλά αυτή τη φορά αποφάσισα να σπάσω τα κακώς κείμενα και θα συνθέσω MDMA. Έχω διαθέσιμο το MDP-2-P και αποφάσισα να κάνω την αναγωγική αμίνωση με νιτρομεθάνιο και HgCl2. Μπορώ να αγοράσω νιτρομεθάνιο ως καύσιμο αγώνων, αλλά είναι μόνο 50% καθαρό. Πώς μπορώ να αποστάξω/εκχυλίσω το νιτρομεθάνιο από το καύσιμο;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Έχω αποστάξει νιτρομεθάνιο πολλές φορές. Θα υποθέσω ότι το καύσιμό σας έχει ως βάση τη μεθανόλη. Μπορείτε να ξεφύγετε με μια απλή απόσταξη αλλά η απόδοσή σας θα είναι χαμηλότερη/θα έχει περισσότερη μεθανόλη μέσα. Θα συνιστούσα κλασματική απόσταξη, καθώς διαρκεί περισσότερο αλλά μπορεί να διαχωρίσει πλήρως τα κλάσματα. Χρησιμοποιώ μια στήλη 40 εκατοστών και κάνει το κόλπο τέλεια. Ξεκινήστε τη θερμοκρασία χαμηλά, ώστε η μεθανόλη να αρχίσει να περνάει. Συνεχίστε μέχρι να μην υπάρχει πλέον μεθανόλη. Στη συνέχεια, αυξήστε τη θερμότητα. Απορρίψτε το πρώτο κομμάτι που έρχεται καθώς περιέχει ακόμα μεθανόλη. Τα καύσιμα συνήθως δεν περιέχουν νερό, αλλά βεβαιωθείτε ότι ο εξοπλισμός σας είναι στεγνός ώστε να μην εισέρχεται νερό, καθώς δεν μπορεί να αφαιρεθεί με απόσταξη. Μην υπερθερμάνετε, θα αποσυντεθεί αν ζεσταθεί πολύ. Θα παραχθεί ένα σωρό οξείδιο του αζώτου και άλλα bs. Συνολικά είναι αρκετά απλό και καλά συμπεριφερόμενο και το αζεότροπο είναι εύκολο να διαχωριστεί.
 
Top