Question Χρειάζεστε βοήθεια

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
"Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω υποχλωριώδες ασβέστιο και αιθανόλη για την παραγωγή χλωροφορμίου. Μπορείτε να με συμβουλέψετε αν μπορώ απλώς να τα αναμείξω σε αναλογία 1:1 ή αν υπάρχουν άλλες προφυλάξεις; Δεν μπόρεσα να βρω σχετικές οδηγίες λειτουργίας στο διαδίκτυο. Θα είχατε την καλοσύνη να με καθοδηγήσετε στη διαδικασία ή να επισημάνετε τυχόν συγκεκριμένες προφυλάξεις;"
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
370
Reaction score
181
Points
43
MbvCWHVnZY
 

smdoukeyi

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 13, 2023
Messages
23
Reaction score
3
Points
3
Δεν μπορώ να αγοράσω ακετόνη και τολουόλιο στη χώρα μου, γι' αυτό και σκέφτομαι να φτιάξω χλωροφόρμιο ως εναλλακτικό μη πολικό διαλύτη. Το χλωροφόρμιο συνήθως παρασκευάζεται με χρήση ακετόνης, αλλά δεδομένου ότι δεν έχω πρόσβαση σε ακετόνη, αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αιθανόλη και υποχλωριώδες ασβέστιο αντ' αυτού. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν αιθανόλη και υποχλωριώδες ασβέστιο για την παραγωγή χλωροφορμίου;
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
370
Reaction score
181
Points
43
Ίσως το αφαίρεσης βερνικιού νυχιών...! Ή οξείδωση της ισοπροπανόλης δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, μόνο έχω δει αναφορές.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ονομάζεται αντίδραση αλοφορμίου και το YouTube είναι μια αξιόπιστη πηγή. Ο μόνος κίνδυνος είναι το ισχυρό εξώθερμο αποτέλεσμα που περιορίζει τα πράγματα σε μικρή κλίμακα. Δοκιμάστε λοιπόν σε διαχειρίσιμες παρτίδες που δεν θέλετε να φτάσετε εκεί που χάνεται ο έλεγχος της θερμότητας.
 
Top