Question Σύνθεση μεθακινόνης από προπιφαινόνη

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Γεια σας συνάδελφοι ερευνητές,

Σκέφτομαι να ξεκινήσω αυτό το έργο, αλλά πριν το τεκμηριώσω πρέπει να επιλέξω τον τρόπο με τον οποίο θα αλογονίσω την κετόνη.
Οι επιλογές που μπορώ να επιλέξω είναι οι εξής :


1. I/CuO - αλλά καθώς η ιωδοβρωμοπροπιοφαινόνη είναι ένα υγρό μπορεί να δυσκολευτώ στην εκχύλιση/καθαρισμό της κετόνης που μπορεί να οδηγήσει σε άσχημα χρωματισμένο προϊόν, σκέφτομαι ότι αν φιλτράρω το ίζημα Cu και αντιδράσω το διάλυμα με θειοθειικό νάτριο θα αφαιρέσει το έντονο χρώμα ιωδίου και δεν θα πειράξει το πολύτιμο άτομο ιωδίου μου.

2. Ν-βρωμοσουκκινιμίδιο/pTSA σε GAA ή Ν-βρωμοσουκκινιμίδιο/οξικό αμμώνιο σε EtOAc το δεύτερο μπορώ να πάρω τη βρωμοπροπυφαινόνη μου έτοιμη σε οξικό αιθυλεστέρα για την αντίδραση Sn2.

3, Br2 σε DCM - ο πιο εύκολος αλλά τοξικός τρόπος και δεν έχω βρώμιο στο χέρι im δεν gona να το κάνει αλλά ακόμα πρέπει να δώσει χρήματα, αλλά έχω εμπειρία μόνο με DCM στην αντίδραση Sn2 και δεν ξέρω ακριβώς πόσο καλά αντιδρά με EtOAc ως διαλύτη για παράδειγμα.

Ας δούμε πώς είναι η γνώμη σας για την αλογόνωση ποιον τρόπο προτιμάτε, γιατί και ποιον θα χρησιμοποιούσατε αν η αλογονοκετόνη σας είναι υγρή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :))
 

sweettooth

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 14, 2023
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Κοιτάξτε το ρόδιο ελέγξτε τι στέκεται εκεί περαιτέρω έγγραφα άλλες μέθοδοι που δεν είδα ποτέ
 
Top