Question Χρειάζομαι βοήθεια στη σύνθεση της μεθαμφεταμίνης

zxcuseless

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Έτσι, κάθισα, σκέφτηκα και αποφάσισα. Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί η φαινυλαλανίνη (c9h11no2) για τη σύνθεση της μεθαμφεταμίνης, προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο Διαδίκτυο, δεν βρήκα πώς να αντικαταστήσω τη νιτροξυλική ομάδα με ch3, αφαιρώντας ταυτόχρονα την ομάδα Oxy και την ομάδα υδροξυλίου, αντικαθιστώντας τις με μια ομάδα νιτροξυλίου ???
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Λοιπόν, δεν γνωρίζω έναν τρόπο σύνθεσης και δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετικά με την επιτυχία. Θα ήθελα να διαβάσω και για αυτόν τον τρόπο =)
 

zxcuseless

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Εντάξει, νομίζω ότι θα λειτουργήσει (ίσως)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Τι ακριβώς; Έχετε προσέγγιση συνθέσεων;
 

zxcuseless

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Όχι(((( το σκέφτομαι κάθε φορά, αναζητήστε πληροφορίες για τη σύνθεση(δεν ξέρω, πώς και πώς να αντικαταστήσω την NH2 (αντικαθιστώντας την με C H3) και την καρβοξυλική ομάδα (αντικαθιστώντας την με NH2)
 

zxcuseless

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
Ανακάλυψα ότι στο ανθρώπινο σώμα, η l-φαινυλαλανίνη μεταβολίζεται σε φαινυλαιθυλαμίνη με αποκαρβοξυλίωση, αλλά πώς; Ποιο οξύ/κετόνη/αμίνη για να την αποκαρβοποιήσει, δεν ξέρω.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
51
Points
28
Δεν έχω ιδέα, αλλά αποκαρβοξυλιώνω το χόρτο για λάδι με θερμότητα smove. Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για το πρόβλημά σου. 🤷‍♂️
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,662
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Δεν ξέρω ακριβώς. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν μπορείτε να το επαναλάβετε αυτό in vitro. Εν πάση περιπτώσει, μπορείτε να το μάθετε αυτό μέσω της περιήγησης στο διαδίκτυο και να μας μοιραστείτε τα αποτελέσματα.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Χλωριούχο θιονύλιο + d-φαινυλαλανινόλη (κοστίζει περίπου 300/500 ευρώ στο Alibaba) αν αντιδράσει βίαια προσθέστε κρύο χλωριούχο θιονύλιο ή χρησιμοποιήστε DMF ως διαλύτη (το DSMO θα πρέπει επίσης να λειτουργεί).

Αν χρησιμοποιείς μόνο χλωριούχο θιονύλιο ως αντιδρών και διαλύτη ταυτόχρονα θα ήταν τέλειο -> άφησε το αέριο να βγει σε νερό με μαγειρική σόδα ή/και αλισίβα.
Δεν θα πρέπει να προκύψουν παρενέργειες.

Αυτή η d-φαινυλαλανινόλη θα διατηρήσει τη στερεοεκλεκτικότητα επειδή η υδροξυλομάδα δεν βρίσκεται στο χειρικό κέντρο.

Αυτό το χλωρίδιο της d-φαινυλαλανινόλης είναι πιθανότατα υγρό σε θερμοκρασία δωματίου, αλλά αν δεν είναι είναι πιθανότατα όταν προσπαθήσετε να βράσετε/αποστάξετε υπό κενό το χλωριούχο θιονύλιο του.

Αν δεις τι κάνει η χλωρο-εφεδρίνη με την αντίδραση Emde, και πλατίνα με υδρογόνο (για να ενεργοποιηθεί ο καταλύτης) θα πρέπει να αποϋδρογονώσει (η ειρωνεία) την ομάδα NH2 σε NH. Επειδή η ΝΗ είναι ασταθής θα πρέπει να έχεις μεθανόλη και μεθυλαμίνη ως διαλύτη παρόντα (μην χρησιμοποιείς μεθυλαμίνη σε νερό είναι πιο πιθανό να υδρολυθεί).

Μπορεί να θέλετε να το θερμάνετε στους 90 βαθμούς με πίεση περίπου 5 bar.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Η παρασκευή d-Meth από φαινυλαλανίνη φαίνεται τόσο ελκυστική, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα χάος χαμηλής απόδοσης που χρειάζεται δυσάρεστες και επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αυτό είναι ένα νεκρό χτυπημένο άλογο, η αντίδραση Reppe, μην σπαταλάτε χρόνο ή χρήματα γι' αυτό.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Καταλαβαίνω, αλλά μιλάω για d-φαινυλαλανινόλη σημαίνει ότι έχω μια αντίδραση λιγότερη τότε με d-φαινυλαλανίνη.

Επίσης, επειδή, προφανώς, πρόκειται για αντίδραση SN2 δεν χρειάζεται να προστατεύσω την ομάδα.

Εάν το Pd/C με υψηλότερες θερμοκρασίες δεν μπορεί να αφυδρογονώσει πρέπει να κάνω ένα μαγείρεμα φορμαμίδης αλλά εκτός από αυτό είναι πραγματικά μια πιθανή αντίδραση.

Διαφορετικά θα μπορούσα να δοκιμάσω αυτό το χαρτί.
Μια αποτελεσματική διαδρομή προς αλκυλοχλωρίδια από αλκοόλες με χρήση του συμπλόκου TCT/DM

Αν και είναι δυσάρεστα χημικά όπως το χλωριούχο θιονύλιο, αν το έτρεχα σε γυαλί δεν θα χρειαζόταν να λιώσω το Β, να διαχωρίσω και ό,τι άλλο. Το χλωριούχο θιονύλιο μπορεί να ανακυκλωθεί
με απόσταξη υπό κενό, οπότε αν το κρατήσουμε όσο το δυνατόν πιο κλειστό με ένα φίλτρο πλάσματος, δεν θα είναι τόσο κακό. Υποθέτω ότι το χλωριούχο θιονύλιο είναι συνδυασμός HCL και θειικού οξέος.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Επιχειρώντας αυτό, θα σας κάνει πολύ δυστυχισμένους, ανεξάρτητα από το αν ξεκινάτε από την αλανίνη ή την αλανόλη.

Τους προειδοποίησα όλους, το καθήκον μου έχει τελειώσει, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε νεύρα να συζητώ για απελπιστικά συνθετικά.
 
Top