Question Πώς μπορώ να αποτρέψω την απόκτηση "σκόνης" των Molsieves στα αποξηραμένα χημικά;

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Όπως λέει και ο τίτλος: Κάθε φορά που αποθηκεύω ένα υγρό πάνω από ένα μοριακό κόσκινο το υγρό γίνεται ανοιχτόχρωμο καφέ πάνω στο κόσκινο. Δεν κατάφερα να το φιλτράρω με όλους τους τύπους φίλτρων που έχω στο σπίτι. Ποια από αυτά είναι κατάλληλα, υπάρχει άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Τα ξεπλένετε με νερό πριν τα ενεργοποιήσετε εκ νέου.
Εκτός αν σας αρέσει ο καφέ διαλύτης. Μην προσπαθήσετε να φυσήξετε τη σκόνη
Έξω, είναι κακό για τους πνεύμονές σας, οπότε μην την αφήνετε να μεταφερθεί στον αέρα
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
thx για την απάντηση. Δεδομένου ότι δεν διαθέτω σόμπα κενού. μπορώ να τα αναγεννήσω σε μια κανονική; Πόσους °C θα συνιστούσατε;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Μπορείτε να. Όσο πιο ψηλά μπορείτε. Αν πάτε ψηλότερα από τους 450°f, ο φούρνος σας πιθανότατα θα σας κάνει καπνό. Οι 400°f για 4 ώρες πρέπει να είναι αρκετοί.
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Εντάξει... έτσι υποθέτω ότι περίπου 2 ημέρες με τα 220 που είναι ικανά να κάνουν τα δικά μου. 😂
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
883
Points
113
Πιθανότατα πρόκειται για την Κελσίου. Εγώ είμαι Αμερικανός, οπότε νομίζω ότι είναι το farenhiet.
220/5=44x9=396+32=428°f

Αν οι 220° σας είναι C, εγώ το λέω 428°.
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
ορισμένες πηγές λένε μέχρι 400°C, υποθέτω ότι και αυτό με μπέρδεψε. Το έκανα τώρα σε ένα DIY δοχείο κενού, λειτούργησε μια χαρά!
 
Top