Question Ερώτηση σχετικά με την ακετυλίωση FC

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Σκέφτομαι να δημιουργήσω κάποιες διπλά υποκατεστημένες καθινόνες και να τις βιοδοκιμάσω για πρώτη φορά στο υστρόι.

Τι έχω παραγγείλει :

1. 4Χλωροτουλένιο
2. 3Χλωροτουλένιο

Ελπίζω το ένα από αυτά μετά από ακετυλίωση να παράγει 4Χλωρο3Μεθυλοπροπιεοφαινόνη και το άλλο 4Μεθυλο4Χλωροπροπιεοφαινόνη αν κάποιος μπορεί να μου πει σίγουρα θα είμαι ευτυχής.

Έχω μερικά κιλά AlCl3 και ένα λίτρο χλωριούχου προπιονίου τα οποία θα χρησιμοποιήσω στο πείραμα. Δεν θυμάμαι πότε κάνοντας ένα FC το προπιονικό χλωρίδιο και το alcl3 σχηματίζουν ένα σύμπλοκο στο οποίο όταν προστεθεί αργά το αρωματικό βενζόλιο σχηματίζεται η κετόνη ή κάνω λάθος ? Θα χαρώ αν κάποιος με γνώσεις απαντήσει στην ερώτηση ή θα πρέπει να ψάξω όλα μόνος μου όπως πάντα ...

Όταν έρθει η παραγγελία θα τεκμηριώσω τη σύνθεση ( στόχος της σύνθεσης : 3Chloro4MethylMethcathinone και 4Chloro3MethylMethcathinone.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
282
Points
63
Μιλάτε για την ΑΚΥΛΩΣΗ Friedel-Crafts, η ακετυλίωση περιλαμβάνει μόνο την πρόσδεση ακετυλομάδας, η οποία δεν είναι αυτό που θέλετε. Το προϊόν της ακυλίωσης με χλωριούχο προπιονικό οξύ (propioNYL chloride) και αλογονωμένα τολουένια δεν είναι τόσο εύκολο να προβλεφθεί όσο για το τολουένιο μόνο του. Τα αλογόνα έχουν επίσης επίδραση στο σημείο προσκόλλησης της ακυλομάδας στον βενζολικό δακτύλιο. Ερευνήστε περισσότερο και δοκιμάστε την αντίδραση πάντα σε μικρή κλίμακα.
 

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
σας ευχαριστώ για την απάντησή σας, ξέρετε ότι αν χρησιμοποιήσω grignard για να φτιάξω την κετόνη θα καταλήξω στην προτιμώμενη αρωματική δομή ?
 
Top