Question Drilling Through Borosicilicateglas 3.3

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Γεια σας,

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι, έχει κάποιος πρακτική γνώση της διάνοιξης οπής στο Borosilicateglas 3.3 είτε με τρυπάνι καρβιδίου Tungssten είτε με διαμαντένιο τρυπάνι;

Εξετάζω τις διαστάσεις μεταξύ 20 / 35mm σε διάμετρο.

Ο λόγος είναι ότι ουσιαστικά όλα τα διαχωριστικά χωνιά 10.000 είναι εξαντλημένα, τα μόνα διαθέσιμα είναι από Duran κλπ. και φτάνουν τα 500$ χωρίς τα μεταφορικά.

Έτσι σκέφτηκα, γιατί να μην κατασκευάσω ένα μόνος μου.

Φιάλη στρογγυλού πυθμένα 10.000l με λαιμό 40/45, μειωτήρα 40/45 - 29/32, και ένα stockcock 29/32, χρησιμοποιήστε expoxyglue διπλής κατεύθυνσης ανθεκτική στην ακετόνη και παρόμοιες ισχυρές πρόδρομες ουσίες και ανοίξτε μια τρύπα στον πυθμένα της φιάλης, ET VOILA! Χωνί διαχωρισμού για λιγότερο από 60$
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Αυτή είναι αρκετά χαζή ιδέα tbh, πρώτα απ' όλα οι πιθανότητες το τροποποιημένο διαχωριστικό χωνί σας να σπάσει στην πρώτη χρήση μετά από μια τέτοια "τροποποίηση" είναι 100/100.
Θα πρέπει να "βαθμονομήσετε" το γυαλί μετά από μια τέτοια τροποποίηση, η δομή του θα είναι κατεστραμμένη αν δεν το κάνετε, ακόμα και με μια ρύθμιση δεν θα είναι τόσο σκληρό όσο ήταν όταν το φυσήξατε.
Hdpe ή pp τύμπανο σε πλαίσιο με βαλβίδα, γιατί όχι; Ή αν επιμένεις στο γυαλί πάρε έναν επαγγελματία υαλοπνευστήρα να τοποθετήσει βαλβίδα στο κάτω μέρος, αν υπάρχουν ακόμα στα ανταλλακτικά σου.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Καταλαβαίνω τι λέτε, αλλά μιλάτε για τις ιδιότητες του "σκληρυμένου γυαλιού" με τις οποίες έχω κάποια εμπειρία.

Το βοριοπυριτικό γυαλί έχει διαφορετική χημική σύσταση.

Έχω διαβάσει μερικούς ανθρώπους που το έχουν δοκιμάσει αυτό σε φόρουμ και έχω δει ακόμη και βίντεο στο youtube με ανθρώπους που ανοίγουν τρύπες στο BSC 3.3.

Αλλά ήμουν περισσότερο περίεργος για τους ανθρώπους που το έχουν κάνει από την άποψη της χημικής αντίδρασης.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Έκανα αμέτρητους αυτοσχεδιασμούς και πρέπει να πω ότι ακόμα και με μια αμφισβητήσιμη μαθητεία στην επιστημονική εμφύσηση γυαλιού, το μέγεθος με το οποίο ασχολείστε δεν πρέπει να το προσεγγίσετε ερασιτεχνικά.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Συμφωνώ με τον @UWe9o12jkied91d. Η φιάλη σας θα σπάσει τη χειρότερη στιγμή σε περίπτωση επιτυχούς γεώτρησης. Αξίζει να χρησιμοποιήσετε πλαστικό δοχείο βενζίνης για αυτούς τους χειρισμούς.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
έχω δουλέψει με τη διάτρηση γυαλιού πολλές φορές, ωστόσο δεν ήταν βοριοπυριτικό. καταλαβαίνω το δίλημμά σας, αλλά δεν θα σκεφτόμουν να πάω εκεί. ένα κομμάτι από καρβίδιο βολφραμίου σε σχήμα αχλαδιού ή δόρατος θα περάσει κατευθείαν μέσα από γυαλί 1/4" σαν τίποτα, αλλά αυτή η διάμετρος είναι απρόσιτη χωρίς ένα διαμαντένιο πριόνι τρύπας. ίσως. είναι εύκολο για ένα κάταγμα τάσης να ρέει γρήγορα έξω από την τρύπα σε ένα ή περισσότερα σημεία, συγγνώμη που δεν μπορώ να είμαι πιο ενθαρρυντικός φίλε μου!
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Καλά,

Άξιζε μια προσπάθεια, αλλά φαίνεται ότι η ιδέα είναι του τραπεζιού, σας ευχαριστώ για όλες τις συνεισφορές.
 
Top