Question Κίνδυνοι των ληγμένων χαπιών.

bad_coco_melon

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 11, 2023
Messages
44
Solutions
1
Reaction score
24
Points
8
Γεια σας, γεια σας!

Μας ζητήθηκε να προμηθεύσουμε κάποιον με Ritalin (μεθυλφαινιδάτη) και έτσι ξεκινήσαμε να δουλεύουμε για να βρούμε ένα μέρος για να τα αγοράσουμε.
Στη χώρα μας είναι προσβάσιμα μόνο με συνταγές και έτσι στραφήκαμε στη σκοτεινή αγορά.
Βρήκαμε Ritalin 10mg σε φοβερή τιμή αλλά τα χάπια είναι ληγμένα, είναι φαρμακευτικά αλλά ληγμένα. Και όλες οι άλλες προσφορές φαίνεται να προσφέρουν επίσης ληγμένα χάπια, οι περισσότερες αναφέρουν ότι έχουν λήξει.

Η κύρια ανησυχία μας: είναι σωστό να πουλάτε ληγμένα χάπια; Λάβετε υπόψη ότι μιλάμε για μεθυλφαινιδάτη, η οποία είναι κάπως επικίνδυνη, θα μπορούσε να σας γαμήσει, σωστά;

Η άλλη μας ερώτηση: παρατηρήσαμε κατά την περιήγηση στις αγορές για προσφορές ότι τα περισσότερα χάπια είναι ληγμένα... είδαμε Ritalin, ληγμένη Oxycontin και ακόμη και Diazepam, πώς λαμβάνονται αυτά τα φάρμακα αν είναι ληγμένα; Αυτοί οι πωλητές απλά πηγαίνουν και ψάχνουν στα σκουπίδια των φαρμακείων; Παρακαλώ εξηγήστε μας, δεν μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό.

Σας ευχαριστούμε για την ανάγνωση, αδελφέ!
 
Solution
Update!

We done did more digging and found out:

1. Pills are okay to be consumed after their expiration date. Why? The expiration date is the maximum time the research company that tested the meds tested it for. (example: Lets say we have a pill and we wanna see when it will expire and so we test it for only 5 years and no longer. We would say the pill expires after 5 years only because we didnt test it for longer even tho the expire date could be maybe 10, we dont know because we didnt test it for 10)

2. We found out that most pharmacies incinerate their expired products, meds and not throw them out like we first thought.

bad_coco_melon

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 11, 2023
Messages
44
Solutions
1
Reaction score
24
Points
8
Ενημέρωση!

Κάναμε περισσότερη έρευνα και ανακαλύψαμε:

1. Τα χάπια είναι εντάξει να καταναλώνονται μετά την ημερομηνία λήξης τους. Γιατί; Η ημερομηνία λήξης είναι ο μέγιστος χρόνος για τον οποίο η ερευνητική εταιρεία που εξέτασε τα φάρμακα τα εξέτασε. (παράδειγμα: Ας πούμε ότι έχουμε ένα χάπι και θέλουμε να δούμε πότε θα λήξει και έτσι το δοκιμάζουμε μόνο για 5 χρόνια και όχι περισσότερο. Θα λέγαμε ότι το χάπι λήγει μετά από 5 χρόνια μόνο και μόνο επειδή δεν το δοκιμάσαμε για περισσότερο χρόνο, παρόλο που η ημερομηνία λήξης θα μπορούσε να είναι ίσως 10, δεν ξέρουμε γιατί δεν το δοκιμάσαμε για 10 χρόνια).

2. Ανακαλύψαμε ότι τα περισσότερα φαρμακεία αποτεφρώνουν τα ληγμένα προϊόντα, φάρμακα και δεν τα πετάνε όπως νομίζαμε αρχικά.
 
Solution

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ναι, και πιθανότατα αυτοί οι τύποι που είναι υπεύθυνοι για την `καύση` αυτών των ληγμένων χαπιών είναι οι προμηθευτές που βρήκατε... Δεν υπάρχει τίποτα κακό με τα ληγμένα χάπια, μπορεί να χάνουν ένα ορισμένο % του δραστικού συστατικού με την πάροδο του χρόνου, οπότε μπορεί να είναι λίγο λιγότερο π.χ. 10% πιο αδύναμα.
 

Pharmacid

Don't buy from me
New Member
Joined
May 30, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Διαφωνώ , ήμουν βαριά εθισμένος στο Flunitrazepam ή streetname Roofies ή brand name ROHYPNOL .
Μια φορά πήρα ένα κουτί Flunitrazepam που έληξε 2 ή 3 χρόνια σε αντάλλαγμα για κάποια Chronic Bud , και άρχισα να αισθάνομαι πόνο στους μύες μου όλα
σε όλο μου το σώμα .
Έτσι, η πρώτη αντίδραση ήταν fluni είναι ένα βενζίνη, έτσι ίσως παίρνω 2more και θα χαλαρώσει τον πόνο μου, ΛΑΘΟΣ φαίνεται ότι αυτά τα ληγμένα roofies είχαν αλλάξει ή έγινε δηλητήριο με το χρόνο ...
Τα 2 σεντς μου , μείνετε μακριά από ληγμένα φάρμακα μπορεί να αλλάξουν σε μοριακό επίπεδο και να γίνουν ένα είδος δηλητηρίου. BTW θα μπορούσα να κοιμηθώ από τους μυϊκούς πόνους που προήλθαν από τα ληγμένα roofies
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Η ασφάλεια και η αποτελεσματικότητα της λήψης ληγμένων φαρμάκων εξαρτώνται από τους όρους και τις συνθήκες αποθήκευσης.
Εάν τα φάρμακα φυλάσσονταν στο ψυγείο, τότε ακόμη και μετά από 1-2 χρόνια δεν θα τους συμβεί κάτι σοβαρό.

Εάν η διάρκεια ζωής είναι πάνω από 3 χρόνια, τότε δεν θα έπαιρνα τέτοιες ουσίες.
 

Medicine

See my products
Seller
Joined
May 28, 2023
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Τα χάπια μου δεν έχουν λήξει
Μπορώ να στείλω δείγμα αν χρειάζεστε
 
Top