Ελέγξτε την πλάκα μου (pics)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Έτσι, πριν από λίγο καιρό αποφάσισα ότι χρειαζόμουν ένα κιτ απόσταξης υπό κενό. Λοιπόν, για να πάτε από το 0 σε όλα όσα χρειάζεστε (γυάλινα σκεύη, αντλία κενού, θερμή-αναδευτήρα, αντλία νερού κ.λπ.) κοστίζει αρκετά δολάρια. Έψαχνα να εξοικονομήσω χρήματα όπου θα μπορούσα, και να αναβαθμίσω καθώς πήγαινα. Σκέφτηκα ότι θα αγόραζα τη φθηνότερη θερμή πλάκα που αναδεύεται και θα έβραζε 250 ml υπό κενό, σωστά; ΛΑΘΟΣ!
N2jE8ptgDo

Πήρα μια από αυτές τις αναλογικές δουλειές των 250 watt.
We2Grn9TiP


Κάτω από -30psi θα μπορούσε τελικά μόλις και μετά βίας να σιγοβράσει το νερό. Αυτό δεν αρκεί. Σκέφτηκα τις επιλογές μου. Να αγοράσω ένα καινούργιο, ένα στρώμα σιλικόνης γύρω από το BF μου, έναν αναπτήρα σχάρας με κάρβουνα, κάποιο τυλιγμένο καλώδιο θέρμανσης και κάτι για να το ελέγξω..... Να ληστέψω μια θερμαντική πλάκα μαγειρέματος. 🤔Να ληστέψετε μια εστία μαγειρέματος; 🤓🤷 Είναι η φθηνότερη οδός που ήξερα ότι θα μπορούσα να κάνω να δουλέψει, μετά από έρευνα.
Πήγα στο Walmart και πήρα ένα από αυτά για 15 δολάρια.
PbtDAea6Rs

Και μετά το ξεγύμνωσα.
3S5KibEtB7

Αυτός είναι ο καυστήρας 8 "που κάθεται στη βάση 6" του αναδευτήρα.
NTcGisVJuB

Χρησιμοποίησα ακραία επιθυμία και μεθαδόνη για να συρρικνώσω αυτό το κορόιδο κατά 2 ίντσες για να χωρέσει. (Και ένας σφιγκτήρας ράβδου γρήγορης λαβής. Απλά περνούσα γύρω από κάθε δύο ίντσες και το έσφιγγα).
Όσον αφορά την καλωδίωση, άφησα τα πάντα για τη ράβδο ανάδευσης και έβγαλα τα πάντα για τον καυστήρα. Είχε μια πλακέτα κυκλώματος και όταν έδειξα το τσιπ στο φακό της Google. Είναι ένα θυρίστρο. Είχε ονομαστική ισχύ για 4 ενισχυτές και 600 Watt. Ο καυστήρας με πηνίο είναι 1100 βατ. Δεν ήμουν σίγουρος αν θα έκοβε την ένταση του ρεύματος ή αν απλά θα σκοντάφτονταν αμέσως. Έπρεπε να φύγει και έβαλα το κουμπί από το θερμαινόμενο πιάτο mainstays
LTanC3uhDJ

Τα καλώδια τροφοδοσίας είναι συγκολλημένα στην είσοδο της θλιβερής ασφάλειας και στην είσοδο του μετασχηματιστή. Το θερμίστορ από το mainstays είναι πλήρως περιεκτικό, έχει έναν διακόπτη που κάνει κλικ και μια μεταλλική θερμοευαίσθητη λωρίδα που το κρατάει όλο από το να καίει το σπίτι κάτω.
AVdKlB6b9L

Για να τοποθετήσω το στοιχείο, έκοψα τις κορυφές των ποδιών και οι βίδες κρατούν το κάτω μπλατ στο κάτω μέρος. Αυτές είναι οι αρχικές οπές τοποθέτησης, κόβοντας τις κορυφές των ποδιών κέρδισα 1/4" απόσταση.
OMuGO1WKAm

Απλά έκοψα το φως led από τα mainstays (και τα δύο) και συγκόλλησα το ένα πάνω στο led στον αναδευτήρα. Αυτές οι εικόνες είναι μόνο για να δείξουν ότι λειτουργούν.
7jvSRgETlK

Αυτά τα στηρίγματα ήρθαν με ένα κλιματιστικό και απλά τα τρύπησα και τα βίδωσα. Η άλλη πλευρά βρίσκεται κάτω από το χείλος της πλάκας, ώστε να μην μπορείτε να τα δείτε ή να τα τρυπήσετε. Δεν ξέρω από πού προήλθε ο σωλήνας αλουμινίου, ήταν στο συρτάρι με τα σκουπίδια. Το στοιχείο είναι μονωμένο από το σωλήνα με ρητίνη UV και ο σωλήνας είναι τοποθετημένος στο βραχίονα με ρητίνη UV. Δοκίμασα τη ρητίνη καίγοντάς την με ένα φακό βουτανίου και ήταν εκπληκτικά ανθεκτική. Δεν καίγεται καθόλου ούτε λιώνει. Επίσης σε αυτή τη φωτογραφία μπορείτε να δείτε πώς λοξοδρόμησα τους μαγνήτες του μηχανισμού ανάδευσης για να καθαρίσω το πηνίο. Το 99,9% του χρόνου η ράβδος ανάδευσης παραμένει ακριβώς ανάμεσα στους 2 μαγνήτες, οπότε αυτό δεν επηρεάζει τη λειτουργία. Ένα άλλο πράγμα που μπορείτε να δείτε εδώ είναι ότι ο καυστήρας είναι πυρακτωμένος 🔥
. Κατά την πρώτη δοκιμή χθες το βράδυ ήμουν ευχαριστημένος να διαπιστώσω ότι όλα λειτούργησαν με την πρώτη προσπάθεια. Όταν αισθάνθηκα ότι ζεσταίνεται πήρα ένα RBF και έβαλα περίπου 250ml νερό σε αυτό για να δοκιμάσω πόσο γρήγορα θα βράσει. Σε περίπου 1:30 η ανάδευση σταμάτησε. Σκέφτηκα, "γαμώτο, η θερμότητα μούσκεψε το μοτέρ τόσο γρήγορα", αλλά όταν κοίταξα αυτό που συνέβη ήταν ότι η πλάκα αλουμινίου στο κάτω μέρος του καυστήρα είχε κρεμάσει μέχρι κάτω μέχρι να σταματήσει η ανάδευση. Το νερό άρχισε να βράζει πριν προλάβω να το κλείσω, 2 λεπτά περίπου.
Έτσι, εκεί το έχετε ένα hotrod 1100 watt hot-stirplate για μια συνολική τιμή περίπου 50 δολάρια. Θα πρέπει είτε να βρω ένα κομμάτι χάλυβα είτε απλά να αφήσω αυτή την πλάκα αλουμινίου μακριά, αλλά οι βίδες κρατούν το στοιχείο, οπότε δεν είναι απαραίτητο, απλά σκέφτηκα ότι θα προστατεύσει το μοτέρ ανάδευσης από τη θερμότητα. Έχω ένα ζευγάρι των αποστάξεων έτοιμο να κυλήσει σήμερα. Θα το προσέχω και δεν θα το γυρίσω πάνω από το 1/2 της ισχύος και θα το ανακινήσω.
Κάντε το να συμβεί. Συνεχίστε να πιέζετε 💪🤜 πλάκα ανάδευσης
 

Attachments

  • 2CUB1ydn3l.jpeg
    2CUB1ydn3l.jpeg
    25.1 KB · Views: 129
  • H71vpn2cVh.jpg
    H71vpn2cVh.jpg
    2 MB · Views: 188

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ακολουθεί η ενημέρωση. Μετά από λίγα λεπτά, η ακτινοβολούμενη θερμότητα από το πηνίο έλιωσε τη διαγώνια ράβδο στην οποία προσαρμόζεται ο κινητήρας ανάδευσης. 😂Έφτιαξα μια νέα και γέμισα ένα popcan κάτω από την πλάκα για θερμική ασπίδα, αλλά αυτό δεν λειτούργησε και η ηλεκτρική ταινία έλιωσε και ένας από τους ακροδέκτες του καυστήρα βραχυκύκλωσε στο σασί. Η σύζυγός μου καθόταν εκεί και κοίταξε πάνω από τον ώμο μου για να βεβαιωθεί ότι αγόρασα ένα καινούργιο. Πήρα μια μεγάλη πλάκα ανάδευσης 800w για 100 δολάρια.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
50
Points
28
Η γνώμη μου είναι: bu: ένας φθηνός μαγνητικός αναδευτήρας και αφήστε το Probe έξω από το λουτρό σας. Χρησιμοποιήστε ένα εξωτερικό θερμόμετρο. Αγόρασα μια θερμαντική πλάκα με αναδευτήρα για μόλις ~70€ και περνάει από τους 320°C χωρίς αυτόματη διακοπή.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Είδα σήμερα τόσα πολλά που κόβονται στους 100°C. Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κανείς να πάρει κάτι σε αυτή τη θερμοκρασία. Χάρηκα που είδα ότι ο προσαρμογέας Claison διόρθωσε τα προβλήματα με το χτύπημα. Όχι μόνο ο συμπυκνωτής είναι περίπου 3 ίντσες πιο μακριά από τη φιάλη βρασμού, αλλά ένα χτύπημα θα έπρεπε να γυρίσει αυτή τη γωνία, πράγμα που δεν θα συμβεί επειδή έχει αρκετές ίντσες ευθεία προς τα πάνω που μπορεί να πάει
 
Top