Question Κατινόνη από φαινυλοπροπανολαμίνη

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Μπορείτε να οξειδώσετε την PPA σε μια καθινόνη όπως θα κάνατε με την εφεδρίνη;

Θα μπορούσατε να πάρετε καθινόνη αντί για μεθακαθινόνη;
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Αυτό είναι σωστό, θα πάρετε την καθινόνη από την PPA. Για να λάβετε μεθακινόνη οξειδώνετε την εφεδρίνη.

Το έκανα με το αντιδραστήριο Jones και με την μέθοδο του υπερμαγγανικού καλίου... Πρέπει να υπάρχουν καλύτεροι τρόποι tho.... ήταν για δική μου χρήση, οπότε δεν με ενδιέφερε και πολύ η απόδοση. Η καλύτερη οδός για την καθινόνη σε υψηλές αποδόσεις είναι να ξεκινήσετε με την προπιοφαινόνη που μπορείτε να προμηθευτείτε οπουδήποτε... θα πρέπει να προσθέσετε βρώμιο, αλλά ίσως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε υδροβρωμικό οξύ και να προσθέσετε σιγά-σιγά υπεροξείδιο του υδρογόνου για να απελευθερώσετε το βρώμιο στο μείγμα, ώστε να μην χρειάζεται να ασχοληθείτε με στοιχειακό βρώμιο.... Αυτό θα δοκίμαζα. Στη συνέχεια, προσθέστε αιθανόλη κορεσμένη με αμμωνία. Μόνο δύο σημαντικά βήματα σε αυτό. Φαντάζομαι ότι θα είναι εύκολο να γίνει.

 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας, παρακαλώ διευκρινίστε πώς οξειδώσατε την εφεδρίνη σας με περμανάντ ? Διάβασα αυτό το κείμενο σύνθεσης και ακούγεται σχετικά απλό.
Ήταν η δική σας διαδικασία παρόμοια και αν ναι τι κάνατε διαφορετικά. Τι μπορεί να περιμένει κάποιος να είναι οι αποδόσεις

 
Last edited:

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Ναι, αυτή ακριβώς τη διαδρομή προσπάθησα να ακολουθήσω. Η ίδια σελίδα από το ρόδιο. Αυτό ήταν πριν από αρκετά χρόνια κατά τη διάρκεια του covid όταν ήμουν λίγο τρελός από όλο τον ελεύθερο χρόνο στο εργαστήριο μου και έπαιρνα όσο το δυνατόν περισσότερα ναρκωτικά, για να είμαι αρκετά μακριά τα πήγα αρκετά καλά πρέπει να το παραδεχτώ lol (im off all hard drugs now )... Αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς αν υπήρχαν παραλλαγές, απλά ξέρω ότι ήταν αυτή η διαδικασία που έκανα μια επανάληψη της στο εργαστήριό μου. οποιεσδήποτε τροποποιήσεις έγιναν ήταν απλά προσαρμογές στον εξοπλισμό που είχα. Η καθαρότητα της εφεδρίνης που είχα ήταν ίσως αμφισβητήσιμη και είχα ίσως μόνο ένα γραμμάριο. Οι αποδόσεις δεν ήταν συναρπαστικές, αλλά κάτι υπήρχε και γι' αυτό και μόνο ήμουν ευχαριστημένος. το πρόβλημα ήρθε όταν προσπάθησα να την καθαρίσω και επειδή είναι μια καθινόνη και έχει αυτό το καρβονύλιο, είναι διαλυτή τόσο στο νερό όσο και σε μη πολικούς διαλύτες. και με τη μικρή ποσότητα που είχα, ουσιαστικά τα έχασα όλα κάνοντας μια εκχύλιση Α/Β..... Μέχρι τη στιγμή που κατάλαβα πώς να εκχυλίζω εφεδρίνη με 75% αποτελεσματικότητα, είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ μεθαμφεταμίνη...

tbh το υπερμαγγανικό είναι αρκετά έντονο, και ο τρόπος με το αντιδραστήριο jones ήταν καλύτερος. θυμάμαι να το σκέφτομαι αυτό. μπόρεσα να πάρω κάτι με τον τρόπο με το αντιδραστήριο jones που ήταν σημαντικά περισσότερο από το υπερμαγγανικό.. επειδή ΠΡΕΠΕΙ να καθαρίσεις, τυχόν υπολείμματα υπερμαγγανικού οδηγούν σε έντονες βλάβες στον εγκέφαλο... και ίσως αυτό να ήταν.

Η οδός με το αντιδραστήριο jones δεν είναι χωρίς παγίδες, ούτε με αυτή τη μέθοδο υπάρχει αναφορά για αυτή τη λευκή ή κόκκινη "μάζα που σχηματίζεται και είναι σημάδι σημαντικά μειωμένης απόδοσης" .... Δεν μπόρεσα να το αποφύγω αυτό, αλλά παρ' όλα αυτά πήρα λίγο. Ωστόσο, και πάλι το κάνω αυτό σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα των 20ml με ένα γραμμάριο κάθε φορά ως βαριά χρήστης ναρκωτικών... έτσι..... Η οξείδωση μιας υδροξυ-ομάδας στη βενζυλική θέση (αυτό που κάνουμε) είναι αρκετά εύκολη απ' ό,τι καταλαβαίνω (η αναγωγή της σε μεθαμφεταμίνη είναι ως γνωστόν δύσκολη) και έτσι μπορεί να υπάρχουν πιο φιλικά πιο ήπια οξειδωτικά μέσα εκεί έξω που δεν ήταν γνωστά την εποχή του ροδίου... πράγματα όπως το χλωροχρωμικό πυριδίνιο (PCC). αλλά δεν έχω ιδέα για καμία από αυτές τις δυνατότητες για να είμαι ειλικρινής....
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Το PCC δεν είναι πραγματικά τόσο δύσκολο να φτιαχτεί, αλλά παρατήρησα ότι μειώνεται αργά στις οξειδωτικές ιδιότητες κατά την αποθήκευση όχι γρήγορα, αλλά αρκετά δεν είναι φιλικό προς την αποθήκευση.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Ναι, το έφτιαξα κι εγώ τότε... έγινε καφέ μέσα σε μια ή δύο μέρες lol.... στεναχωρήθηκα τόσο πολύ. είχε γίνει τόση δουλειά. Δυσκολεύτηκα να το στεγνώσω και να αφαιρέσω το hcl. δεν είχα ούτε φίλτρο κενού... οπότε δεν μπορούσα να πάρω σκόνη και αυτό μάλλον δεν βοήθησε.....αλλά ήταν ένα ωραίο φωτεινό πορτοκαλί..... για μια μέρα. Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ήμουν τελείως μπερδεμένος από την πολυπλοκότητα των μορίων που συνέθετα με αυτή την έλλειψη εμπειρίας που είχα τότε... η πεμολίνη μου ήταν επιτυχημένη παρόλο που δεν ήταν πολύ και όχι λόγω της απόδοσης αλλά επειδή απλά έμαθα από τους καθηγητές ότι πρέπει πάντα να δοκιμάζω τα πράγματα πρώτα σε μικρή κλίμακα.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
wow pemoline, αυτό μοιάζει με ένα αρκετά δύσκολο μόριο για να φτιαχτεί χωρίς εμπειρία. Καλή δουλειά... Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα βρείτε τα συστατικά γι' αυτό στο εμπόριο. Πώς ήταν;

Αυτή είναι καλή συμβουλή, έχω σπαταλήσει πολλά χημικά καταλαβαίνοντας ότι πρέπει να κάνω σε μικρή κλίμακα πρώτα... Στην πραγματικότητα παρατήρησα ότι αν κάνω μια μικρή κλίμακα τρέχει πρώτα εγώ γρουσουζιά τον εαυτό μου σχεδόν πάντα, επειδή θα μπορούσα να έχω χρησιμοποιήσει περισσότερα χημικά επειδή λειτουργεί τέλεια lol. Αλλά είναι μια μεγάλη αντίθεση με το να γρουσουζέψω τον εαυτό μου επειδή χρησιμοποίησα πάρα πολλά χημικά και απέτυχε.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Θυμάμαι ότι αυτό έγινε σε μια πληθώρα βημάτων επειδή έπρεπε να συνθέσω κάποια από τα αντιδραστήρια μόνος μου, I rmember NaOCN ήταν ένα μακρύ βράσιμο σε DMSO που εκτελείται έξω και γουανιδίνη από κυαναμίδιο ασβεστίου
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Πραγματοποίησα επίσης μια οξείδωση της εφεδρίνης με λίγο διχρωμικό άλας και η απόδοση ήταν μέτρια, αλλά η επιτυχία ήταν ένα ορόσημο αφού βρισκόμουν στην αρχή. Μπορώ να προτείνω τη χρήση ppa για το αμινορέξ (συνέθεσα πεμόλιν τις παλιές μέρες αλλά πάντα ήμουν περίεργος για το αμινορέξ το οποίο δεν κατάφερα ποτέ να δοκιμάσω). Με τους καλύτερους χαιρετισμούς!
 
Top