Question Къде да купя генни проби за изследване върху себе си?

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Искам да използвам генната терапия Crispr върху себе си, но на сайта на Odin се продават само комплекти за игра с бактерии. Откъде мога да си купя полезни гени?
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Методологиите на Crispr, макар и полезни и много лесни за използване от посветените, все пак са много сложни. Имате ли някакъв опит в областта на синтетичната биология? Познавате ли различните елементи, присъстващи в един ген, които определят интензивността и условията, при които той се експресира? Какво знаете за генетичния код, оптимизацията на кодоните, дизайна на праймерите, клонирането и експресионните вектори, структурата на комплекса CRISPR-Cas9? Това не са случайни думи, това са все понятия, които ще трябва да овладеете напълно, преди да успеете да трансфектирате клетка на бозайник, да не говорим за вашата собствена.

За да се сдобиете с желания от вас ген, първо ще трябва да намерите неговата последователност в генна база данни, което е много лесно и свободно достъпно онлайн, както и подходящ промотор, да вмъкнете тези два елемента заедно, както и PCR праймери (с рестрикционни участъци за смилане от рестрикционни ензими), и да изпратите това на фирма за синтез на ДНК по поръчка. Има много такива, някои са много по-евтини от други.

В противен случай бихте могли да закупите само промоторната верига и да получите интересуващия ви ген чрез PCR от естествен източник или да закупите директно гена, ако той е често срещан, например системата луцифераза (но защо бихте искали да свети в тъмното lol)

След това можете да го вмъкнете в CRISPR плазмид, както и в подходяща насочваща нишка, за да се насочите към определено място в генома.

Можете да потърсите канала в youtube "the thought emporium", който е направил такъв експеримент върху себе си, но МОЛЯ, проучете проекта си поне няколко години, преди да го осъществите
 

jvfuyfutfoytf87t

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Благодаря ви за отговора. Все още нямам познания, но напоследък се сдобих с много книги по генетика и Crispr. Има ли задълбочен форум в интернет, който да се фокусира върху тези теми? Това е най-близкият, който успях да открия.
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Е, не ми е известно да е така. За съжаление не мога да ви изпратя никаква непублична информация, без да се доксамитирам, но ако възнамерявате да проучите това по подходящ начин, действайте и не се колебайте да ми изпратите съобщение тук по всяко време, ако имате въпроси.
За този тип въпроси, ясно уеб е вероятно мястото, където да отидете, аз съм почти сигурен, че всичките ви въпроси вече са били отговорени по един или друг начин от учен. Още веднъж, ако имаш още въпроси, не се колебай да ми изпратиш PM!
 
Top