Question Дестилация на нитрометан

jzsmluka

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 26, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
В миналото съм правил много химически експерименти, но този път реших да наруша лошото и ще синтезирам MDMA. Имам под ръка MDP-2-P и реших да направя редукционно аминиране с нитрометан и HgCl2. Мога да си купя нитрометан за състезателно гориво, но той е само 50 % чист. Как да дестилирам/извлека нитрометана от горивото?
Благодаря за помощта!
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Дестилирал съм нитрометан много пъти. Ще предположа, че горивото ви е на основата на метанол. Можете да се справите с обикновена дестилация, но добивът ви ще бъде по-нисък/ще има повече метанол в него. Бих препоръчал фракционна дестилация, тъй като тя отнема повече време, но може напълно да отдели фракциите. Аз използвам 40-сантиметрова колона и тя се справя перфектно с тази задача. Започнете с ниска температура, така че метанолът едва да започне да преминава през нея. Продължавайте, докато не се появи повече метанол. След това увеличете температурата. Изхвърлете първата частица, която се е появила, тъй като тя все още съдържа малко метанол. Горивата обикновено не съдържат вода, но се уверете, че оборудването ви е изсушено, за да не внася вода, тъй като тя не може да бъде отстранена чрез дестилация. Не нагрявайте прекалено, ако се нагрее, ще се разпадне. Ще се образува куп азотен оксид и други вредни вещества. Като цяло е доста просто и добре управляемо, а азеотропът се отделя лесно.
 
Top